Изследователите са провели експеримент с участието на 48 души на възраст 21–38 години, които били разделени на четири групи. Първата в продължение на две седмици спала по осем часа на денонощие, втората – по шест, а третата – по четири часа. Четвъртата трябвало да прекара три денонощия без сън.
По време на опитите учените редовно проверявали нивото на когнитивно функциониране на участниците и скоростта на техните реакции.
Станало ясно, че тези, които спели по осем часа, показвали най-добри резултати, докато спалите само по четири часа се справяли с тестовете по-зле от тях през целия ден.
Но най-голямата изненада за учените били резултатите от групата, спала по шест часа. Първоначално те се представяли добре, но само до 10-ия ден от изпитанията. В последните дни от експеримента тя изпитвала такова снижаване в нивото на продуктивност, както и при хората, които трябвало да не спят.
Шестчасовият сън се оказал сравним по ефект с принудително безсъние, което продължава две денонощия. И макар че представителите на тази група не усещали особена сънливост, все пак "недоспиването" очевидно се отразило на резултатите от тестовете.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Sleep.