"Най-важното е това (разделението на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии - бел.ред.) да се случи прозрачно, публично и въз основа на обективни критерии". Това заяви председателят на Върховния касационен съд преди заседанието на съвета днес. По думите му разделянето е еднократен и важен акт и исторически ще се случи само веднъж. Тъй като след влизането на промените в Закона за съдебната власт в сила, което вече е факт, нормите му ще определят как ще се съставят съдийската и прокурорско-следователската колегия.
Проблемът с разделението на съвета е само при тези, които са от парламентарната квота. От 11-те членове на ВСС, избрани от Народното събрание, 8 са били съдии, макар и в различно време, но само 6 могат да отидат в съдийската колегия. Като нито един от 8-те членове на ВСС от парламента, не иска да бъде в прокурорската колегия.
"Време е да покажем, че мъдростта е фактор в съдебната система", коментира още Панов и припомни, че много отдавна се е надявал да започнат тези дебати, за да може като влезе законът в сила, ВСС да отреагира. "Това забавяне според мен е преодолимо", обясни все пак той. Посочи и обективните критерии, според които трябва да стане разпределянето в колегиите - месторабота на юристите преди избирането им в съдебния съвет, професионалната им ангажираност, сферата на дейност, където те са полагали своя труд. По думите му са важни и личните предпочитания на членовете на съвета, но при положение че повечето желаят в съдийската колегия, трябват други критерии.
"Мисля, че законодателят донякъде помогна това да се случи с гласуваното увеличение на заплатите на ВСС. Това може да мотивира колегите да се раздели ВСС", каза още председателят на ВКС. Като самото увеличение на заплатите според него е станало без аргументи, особено бюджетни такива. Като непоследователно определи и поведението на политиците първо да искат оставката на ВСС, а след няколко месеца да гласуват увеличение на заплатите им.
източник: dnevnik.bg