Бъдещият президент трябва да е мъж, с харизматичност, да бъде лидер и да не е корумпиран. Това са само част от данните от проучване сред студенти на възраст между 18 и 30 години, проведено от Института за стратегии и анализи, цитирано от политолога Калоян Методиев в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.
75% от запитаните предпочитат бъдещият държавен глава да бъде мъж, 20 на сто искат да е жена, а за 5% няма значение полът, коментира Методиев.
По отношение на образованието - 99,2% са на мнение, че трябва да е висшист. Докато преди хората са смятали, че той трябва да е завършил право или икономика, то сега те са избрали специалности като Национална сигурност, военно образование, Академия на МВР - "тоест търси се човек, който олицетворява нужда от сигурност от силна ръка".
Бъдещият държавен глава задължително трябва да говори чужди езици - 2,3 и повече, посочи още Методиев.
"Тук любопитното е, че шофьорската книжка и английския няма как. Английският език е абсолютна доминация. Въпреки че разликата с немския език е много малка, на второ място излезе руският език. Има обръщане към Изтока. В около 2% от отговорите излезе китайски език, мандарин и японски", добави той.
По думите на политолога 72% от анкетираните смятат, че бъдещият държавен глава трябва да е семеен. Според 83% от запитаните, той трябва да има поне две деца.
"При качествата, които трябва да притежава бъдещият президент, на първо място излезе, че той трябва да е патриот - да има патриотични, националистически чувства. Това излезе от училища по изкуствата, където са по-толерантни и либерални. Да е харизматичен, да е лидер и да не е корумпиран", обобщи Методиев.
Според анализатора Михаил Константинов в момента има много силни жени в надпреварата и не би се изненадал, ако бъдещият президент на България бъде от нежния пол. Това обаче не означава, че ще имаме слаб президент, подчерта той.
Той оцени като успешен президент Петър Стоянов - "остави доста добро впечатление", като друг пример посочи и Георги Първанов, който заемаше поста два мандата. Ролята на първия свободно избран президент - Жельо Желев, беше най-трудна, а и до последно той беше полезен за страната ни. Трудна беше и ролята на Петър Младенов - тогава страната беше близо до гражданска война
Като цяло трябва да споменем българските президенти с добро, обобщи Константинов.
Анализаторът не вижда кой от досегашните кандидати има реални шансове да покрие изискванията и смята, че търсенето трябва да продължи.
"Важното е, че навсякъде не само в България, а и в Европа се чувства нуждата от силно управление, тъй като хората до момента усещат как се разпадат държавните и обществените структури. Няма ярки лидери и това, което се случва, граничи с катастрофалните последици - разрушените граници, неуправляемите процеси, лидери, които днес говорят едно, а утре друго. Така не може да продължава и е време да дойде силен демократичен лидер, защото може да дойде и само силен лидер, който се нарича фюрер и тогава става малко по-особено", коментира още той.
Снимка: Bulgaria On Air