Пълната кръвна картина е изследване, което се използва за профилактика и диагностика на множество патологични за организма състояния. Представлява панел от кръвни изследвания, даващи обстойна информация за кръвните клетки.
Състав на кръвта
Ако вземем един стъклен цилиндър кръв, на която сме попречили да се съсири, и я оставим да се утаи или я излеем в епруветка, която впоследствие да центрофугираме, ще видим, че тя се разделя на три пласта:
Общо двата пласта - средният и долният, образувани от различните видове кръвни клетки или формени елементи на кръвта, съставят около 43-44% от общото количество на кръвта.
Течната част на кръвта се нарича кръвна плазма. Представлява жълтеникава, полупрозрачна лепкава течност със значително по-голяма плътност от тази на водата, в която са разтворени неорганични и органични вещества. Около 90% от състава на плазмата е вода, а останалите 10% са органични и неорганични вещества.
Химичен състав на плазмата (%)Вода 90.5
Белтъци 8.0
Липоиди 0.3
Неутрални мазнини 0.2
Глюкоза 0.12
Пикочина 0.03
Аминокиселини 0.008
Натрий 0.3
Калий 0.2
Калций 0.012
Хлор 0.35
Бикарбонати 0.16
Фосфати 0.03
От таблицата става ясно, че плазмените белтъци са основна част, като те биват три вида: албумини, глобулини и фибриноген.
От друга страна, неорганичните вещества в плазмата са представени от редица соли - натриеви, калиеви, калциеви, магнезиеви и др., под формата на хлориди, сулфати, фосфати и бикарбонати. Известно е, че най-голямо количество е отредено на NaCl - около 60% от всички соли. Основната и най-важна функция на солите в плазмата е поддържането на постоянно осмотично налягане в организма.
Хематологични изследвания на:
За да разберем какви са референтните граници за мъжете и жените, е необходимо да поясним какво наричаме референтна стойност. Според специалистите в областта на клиничната лаборатория това е параметър (гранична стойност), с която се сравнява наблюдаваната стойност с цел интерпретация.
Параметър Пол ГранициЕритроцити мъже 4.4÷5.9 1012/l
жени 3.7÷5.3 1012/l
Хемоглобин мъже 135÷180 g/l
жени 120÷160 g/l
Хемоглобинови фракции
Hb A 92÷96 %
HbA2 2÷3 %
Hb F 0.3÷1.0 %
Гликиран HbA1C до 6.4 %
Хематокрит мъже 0.40÷0.53
жени 0.36÷0.48
MCV 82÷96 fl
MCH 27÷33 pg
MCHC 300÷360 g/l
Ретикулоцити 0.002÷0.018 (24-84 x 109/l)
Левкоцити 3.5÷10.5 109/l
Тромбоцити 130÷160 109/l
СУЕ мъже до 50 год до 11 mm/h
мъже над 50 год. до 15 mm/h
жени до 50 год. до 12 mm/h
жени на 50 год. до 20 mm/h
Определянето на броя на левкоцитите е едно от най-често извършваните лабораторни изследвания. При възрастни организми (независимо от пола) белите кръвни клетки нормално се движат между 4.5-9.0.109/l, в амбулаторни условия - 3.5-10.5.109/l. През последните години се наблюдава тенденция към по-ниски стойности.
Освен това са налице и денонощни колебания, които се изразяват в по-ниски стойности сутрин. Физическите упражнения, стрес, емоции, интелектуално напрежение, както и приемът на храна могат да увеличат броя на левкоцитите.
Увеличеният брой левкоцити (левкоцитоза) най-често се наблюдава при бактериални възпалителни процеси, успоредно с тяхната патологичност (напр. сепсис, менингит, скарлатина, ревматизъм, бактериална пневмония, панкреатит, апендикс и др.). От друга страна, пониженият брой бели кръвни клетки (левкоцитопения) се наблюдава при някои вирусни инфекции - грип, морбили, туберколоза, системно гладуване, както и при прием на някои лекарствени средства.
Промяната в броя на еритроцитите пък е сигнал за някои от видовете анемия, докато промяната в броя на тромбоцитите показва инфекциозно или токсично за организма състояние.
Намаляването на концентрацията на хемоглобина в кръвта, известно като олигохромемия, се наблюдава се при анемии с различна етиология - след кръвозагуба, при дефицит на желязо, витамин В12, фолиева киселина и др. А повишената концентрация (или т. нар. хиперхромемия) се наблюдава при вродени сърдечни пороци и най-често се съчетава с увеличение на еритроцитите.
Информацията, която ни дава промяната в броя на ретикулоцитите и хематокрита, обикновено е свързана с някои от видовете анемия. Скоростта на утаяването на еротроцитите е мярка за стабилността на добре размесена суспензия от еритроцити в кръвта.
Ускорена СУЕ се наблюдава при инфекциозно-възпалителни заболявания: бъбречна недостатъчност, ревматизъм, увреждания на черния дроб, инфаркт, анемии, както и при бременност от 10 до 12 седмица. Забавена СУЕ – при увеличени мастни киселини, под влияние на някои лекарства, хепатит и др.
Трябва задължително да потърсим мнението на специалист. В никакъв случай не бива да разчитаме на "собствените си способности" в процеса на разчитане на резултатите от изследването. Вярно е, че има достатъчно налична информация, независимо дали източникът е интернет, различни проспекти или дебелите медицински книжки, но мнението на специалист в случая си остава безценно.
Тази статия също така има единствено насочващ характер, като цели да ви осигури някакъв ориентир, който да ви покаже дали в организма е налице болестен процес или сте съвсем здрави.