Чужденци, избрали да живеят и работят в България, пълнят старческите ни домове и
хосписи с възрастните си роднини. Случаите на възрастни чужденци, доведени от близките си у нас, за да изживеят старините си, все повече зачестяват, съобщава "Монитор".
„Гъркиня, която живее в България повече от 10 г., иска да настани възрастния си баща при нас, защото в родината му няма кой да се грижи за него“, заяви собственикът на частен старчески дом край Стара Загора Валентин Желев. Англичанка, избрала родината ни, също решила да премести майка си у нас.
„Жената се е заселила трайно у нас и затова иска възрастната й майка да е по-близо до нея“, разказва още Желев. Десетки частни институции за възрастни предлагат услуги на няколко езика - гръцки, турски и английски.
Собствениците признават, че трудно намират болногледачи с английски език, но за сметка на това кандидат-работниците с гръцки били в изобилие. „Има доста болногледачки, работили в Гърция, които искат да работят тук“, обясни собственикът на старчески дом край Пловдив Христо Николов. Месечният престой в частни домове варира между 600 лв и 1200 лв., а за чужденци таксата е двойна.
„Все пак предлагаме услуги на чужди езици, което предполага, че възнаграждението на персонала е по-високо“, обясни още Николов.
Оказва се, че не само чужденците се насочват към родните институции за възрастни. Български емигранти масово разчитат на специалистите в домовете да се грижат за възрастните им роднини.
„Не искам майка ми да е сама в дома си, затова предпочитам да я настаня в някой дом, където знам, че ще има компания“, споделя емигрантката Мария, която от 12 г. живее и работи в Италия.