21 Ноември 2024 г. Четвъртък

Тръмп на страната на Путин по ключови въпроси

2016-07-30 08:16:09
Доналд Тръмп отказа да заклейми превземането с военна сила от Русия на украинския полуостров Крим, като заяви, че, ако бъде избран, ще обмисли признаването му за руска територия, при поредното от серия изявления, предизвикали безпокойство за намеренията на кандидата по отношение на Кремъл, пише  Наталия Василиева от Асошиейтед прес.

"Ще разгледаме този въпрос. Да, ще го разгледаме", каза той в сряда пред репортери.

Приемането на анексирането на Крим от Русия през 2014 г. би било радикална промяна в американската политика. САЩ и ЕС работиха заедно да накажат Русия, като наложиха икономически санкции и не показват никакво желание да ги отменят. Дори Беларус, най-близкият съюзник на Русия, не е признал анексирането.

Въпреки че Тръмп взема страната на Путин по широк кръг от въпроси, Путин не подкрепя открито кандидата на републиканците за Белия дом и Кремъл отрича да се меси в американския изборен процес. Предизборният щаб на Хилари Клинтън заяви, че Русия стои зад хакването на компютрите на Националния комитет на Демократическата партия с цел да подкопае кандидатурата й.

Въпреки че руснаците "ще държат устите си здраво затворени до изборния ден", те ясно предпочитат Тръмп, каза Уейн Мери, сътрудник на аналитичния център Американски съвет за външна политика и бивш дипломат, работила шест години в посолството на САЩ в Москва.

"Те не знаят какво точно да очакват от Доналд Тръмп, но си мислят две неща за него: едното е, че той има редица съветници, които смятат за сравнително отворени към Русия, ако не и благоразположени към нея. И второ, те виждат в него човек, готов да сключва сделки", посочи той. "За тях Хилари Клинтън е човек, когото те не харесват."

На личностно ниво Клинтън не е онзи тип лидери, с които Путин обича да работи, каза Михаил Зигар, руски журналист и автор на книгата "Цялото кремълско войнство". 

"Не можем да си ги представим да седнат в пъб да пият бира или водка, или уиски, или каквото и да било", заяви той за Клинтън и Путин. "Дори не можем да си ги представим да отидат заедно на театър или кино: имат толкова малко общо помежду си, нямат никакви общи теми за разговор, а това е нещото, което е много важно за Путин." "За него е много важно да го уважават и да бъде третиран като световен лидер, както и да си има свой дневен ред".

Следва преглед на някои от въпросите, по които мненията на Путин и Тръмп съвпадат.

НАТО и балтийските държави

Разширяването на НАТО на изток отдавна е болезнена тема за Путин, който обвини западния военен съюз и САЩ, че нарушават, както посочи той, неформални споразумения да не бъдат доближавани руските граници.

Подкрепата на Русия за сепаратистките бойци в Източна Украйна и руското анексиране на Крим изплашиха Източна Европа, особено балтийските страни, които някога бяха в състава на СССР. През 2014 г. НАТО създаде сили за бързо реагиране за защита на най-уязвимите си членове срещу конфронтация с Русия. Путин заклейми това струпване на военни сили.

В рязък контраст с уверенията на Клинтън и американското правителство Тръмп посочи, че при негово управление САЩ може да се откажат от изпълнението на своите военни ангажименти в НАТО. В интервю за "Ню Йорк таймс" миналата седмица Тръмп каза, че ще прецени дали да защити балтийските държави срещу руска агресия въз основа на това дали тези страни "са изпълнили задълженията си към нас".

Сирия

Путин е ключов поддръжник на сирийския президент Башар Асад, обвиняван в извършване на нападения срещу мирното население в продължаващата гражданска война в Сирия. Западните страни, включително САЩ, настояват, че Асад трябва да се оттегли в рамките на политически преход. Бъдещето на сирийския президент се оказа основен препъникамък в преговорите за Сирия между Москва и Вашингтон, като Русия настоява, че той може да бъде отстранен от власт единствено с избори.

Тръмп обаче изрази несъгласието си с евентуална смяна на режима в Сирия и каза, че САЩ и Русия трябва да се фокусират върху това да работят заедно за унищожаване на групировката "Ислямска държава".

Brexit

На сутринта, след като Великобритания гласува да напусне ЕС миналия месец, Путин се опита да звучи безпристрастно, като предупреди за "тежките последици" от този резултат. Наблюдателите на Русия обаче смятат, че Москва иска Великобритания, един от най-големите й критици в Европа, да напусне съюза и изпитва задоволство от всяко събитие, което може да отслаби 28-членния блок.

Тръмп обаче приветства резултата от британския референдум, като заяви: "Те си върнаха страната, това е страхотно".

Клинтън

"Нечестната Хилари Клинтън не е подходяща за президент на САЩ", написа Тръмп в Тwitter този месец. "Характерът й е слаб, а опонентите й са силни."

Точно като Тръмп Путин също имаше силно желание да неглижира Клинтън като слаба, защото е жена. В отговор на нейно изявление, в което тя сравни действията му в Украйна с тези на нацистка Германия през 30-те години, Путин каза в интервю за телевизия RT през декември: "По-добре е да не спориш с жени".
"Госпожа Клинтън и преди не беше известна с елегантен изказ", заяви той. "Когато хората прекрачват определени граници, предела на благоприличието, това говори за тяхната слабост, а не за сила. Но слабостта не е лошо качество за жена." 
 

/БТА/
източник: dnes.bg

Последни новини от категория Свят


Новини
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Новини
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Новини
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Новини
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Новини
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати