"Не сме коне да ни продават. Не сме стока. Това беше преди години. Сега се взимаме по любов", обяснява разпалено в подножието на Бачковския манастир 18-годишната Мариана Ангелова от пловдивското село Маноле.
Вечерта преди Голяма Богородица по стар стил ромите калайджии от цялата страна се стичат към обителта, за да запалят свещичка, да се помолят за здраве и берекет, а и да покажат момите си.
А всяка една от ромските красавици отива на сглядата с момчетата, накипрена в най-новите си дрехи, белосана, нагримирана и окичена със златни бижута.
Косите на 14-15-годишните моми са намазани с всякакви лакове и гелове, за да блестят, като коприна и да привличат мъжките погледи.
Повечето от тинейджърките са облечени в абитуриентски рокли и са се качили на високи токчета. Няколко часа обаче след началото на събирането голяма част от тях вече ходят боси, носейки в ръка официалните и неудобни по калдаръма под манастира обувки.
"Не казваме каква е тайната косите ни да блестят. Има една рецепта за маска, но в момента не й помня съставките", казва пред "Монитор" 17-годишната Мария Атанасова от село Исперихово, чиято дълга и блестяща коса изпъква в множеството.
Оказва се обаче, че Мария не е прекъснала образованието си, както правят повечето нейни връстнички от калайджиите.
"11-и клас съм и уча за фризьорка. Хубаво е да имаме добри професии, за да работим. Малка съм още, не искам да се женя", казва тя с усмивка, явно подкрепяна в желанието си да завърши гимназия от своите родители.
Не крие, че и тя, и семейството й тачат традициите и затова в навечерието на празника Успение Богородично за поредна година са в Бачковския манастир.
И ако преди години поляните под обителта са били пълни с народ, разпънал големите трапези и скари, готов да преспи в хладната августовска нощ, то това вече почти не е така.
"Обикновено от 12 часа на обяд в деня преди празника по стар стил започват да се събират край манастира, но с всяка изминала година намаляват все повече. Доколкото разбрахме, пазарът за булки калайджийки се бил изместил между Чирпан и Стара Загора. Там се правели големите пазарлъци, а тук идват само да се помолят на Света Богородица", казват продавачи на сувенири от пътя, който вие към манастира.
Те си припомнят, че преди години уличката пред сергиите им е била толкова пълна с народ, че стотинка да се хвърли и нямало къде да падне.
"Преди години сме чували, че девствено момиче е било продавано за 15 000 лева, но те (б.р. ромите), настрана си броят паричките. Събират се старите от тях, пазарят се, а момчетата и момичетата се оглеждат. Чували сме, че девствениците и крадлите вървят най-скъпо", казват още продавачите.
Според тях най-скъпите "продажби" вече вървят за не повече от 1000 лева, но и това е спорно, тъй като ромите правели сделките си на техния си език, така че да не им се разбира какво се пазарят.
"Още няма да се женя. Първо ще завърша училище и тогава", казва и 14-годишната Елена от село Шишманци. Тя учи в селското училище и наесен ще бъде в 8 клас. Край нея преминава група само от момчета, които се представят, че са от старозагорското село Плодовитово и от асеновградското село Червен. Подминавайки, подхвърлят, че "хората вече нямат пари и затова сделки с моми няма". Тя пък на свой ред отвръща, че девствеността си за жълти пари няма да даде.
източник: dnes.bg