Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред подкрепи днес орязаните предложения на Министерството на вътрешните работи за реформи. Вчера на обществено обсъждане се разбра, че след разговор между управляващите и политическото ръководство на министерството се е стигнало до компромиси по идеите за промяна, които компромиси министър Бъчварова и председателят на вътрешната комисия Цветан Цветанов обясниха с нуждата от стабилност.
Комисията гласува "за" всички предложения на работната група, орязала първоначалните текстове наполовина. Заседанието протече без дебати, като идеите на работната групата бяха подкрепяни обикновено със седем или осем гласа - от представителите на ГЕРБ и България без цензура, понякога с тях гласуваше и депутатът от АБВ, а останалите многобройни предложения на различни депутати бяха отхвърляни от същите членове на комисията с "въздържал се".
По време на гласуването се набиваше в очи стройният начин на упражняване на вота, при който подкрепящите вдигаха ръка след като председателят на комисията Цветан Цветанов обявяваше, че текстът е подкрепен от работната група. През това време някои от депутатите гледаха телефоните си, двама бяха забелязани да заспиват на няколко пъти и се разсънваха само при сигнала на Цветанов, че текстът "е подкрепен от работната група", а някои дори нямаха пред себе си текстовете на обемния проект с предложенията на депутатите между двете четения.
Около час след началото на заседанието Красимир Янков от БСП поиска думата и заяви, че както препускала, комисията явно много бързала да приеме това, за което се е разбрала с вътрешния министър Бъчварова. Атанас Мерджанов (БСП) от своя страна изтъкна, че това ще е най-бързо приетият на второ четене закон. По думите му той е тежко катастрофирал, а цената, на която Бъчварова приела катастрофата, е идеята за сформиране на ново държавно предприятие. Предвижда се в него да бъдат изнесени административните услуги като изготвяне на документите за самоличност и регистрацията на автомобили. Очаква се в новото предприятие да бъдат прехвърлени около 1 400 служители.
Не се разбра обаче, какво точно имат предвид от БСП с това си предположение. Само посочиха като аргумент, че първоначално ГЕРБ са били против тази идея, а след разговорите по ревизиране на идеите за реформа, те вече го подкрепяли.
След това депутатите от БСП напуснаха заседанието, а гласуването продължи все така гладко и под строй.
Повече за предложенията, от които МВР се отказа, и тези, които вътрешната комисия все пак прие днес, четете тук.
източник: dnevnik.bg