21 Ноември 2024 г. Четвъртък

Полско-унгарският съюз за "крадене на коне" тревожи Брюксел

2016-09-16 06:42:03

Пламенният националистически министър-председател на Унгария Виктор Орбан е известен с презрението, което излива върху повечето европейски лидери. Но когато миналата седмица се появи редом до Ярослав Качински от Полша, той направи най-големия комплимент на своя източноевропейски колега и лидер на дясна управляваща партия: заедно те биха били идеални другари в престъпление, пише Ройтерс.

"Поговорката гласи, че ако имаш доверие на някого, можете заедно да крадете коне", заяви Орбан на дебатите в полски планински курорт. "Унгарците с радост ще крадат коне с поляците."

Откакто дойде на власт през 2010 г., 53-годишният Орбан е непослушното националистическо доведено дете на Европа. Той си навлича силни критики от Брюксел и други европейски лидери заради антиимигрантските си възгледи и решимостта си да затвърди властта в ръцете на своята управляваща партия ФИДЕС.

Но от миналата година, когато съседна Полша избра дясната партия "Право и справедливост" (ПиС) на Качински, Орбан най-после има приятел.

Сега, когато Великобритания гласува за излизане от ЕС след кампания, изградена върху много от същите критики срещу Брюксел, които Орбан и Качински отдавна поддържат, двамата лидери казват, че тяхната правота се потвърждава. На среща на върха в Братислава утре Полша и Унгария планират да оглавят призив към Брюксел да върне повечето правомощия на държавите членки в ЕС.

"Има нова идентичност, зараждаща се европейска идентичност... британците й казаха "не", заяви Орбан на Качински, който ръкопляска, по време на дебатите миналата седмица в ски курорта Криница-Здруй в Карпатите. "Сега Европа е принудена да се изправи пред своите грешки... а ние, централноевропейците, можем да започнем трансформацията."

"Диктатор"

В това отношение те се сблъскват с европейски фигури, които въпреки британското гласуване за напускане продължават да смятат, че по-голямото сътрудничество между останалите членове на ЕС е решението на неговите проблеми - от финансовата криза в еврозоната до имиграцията.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който преди време беше хванат при включен микрофон шеговито да приветства Орбан като "диктатор" на среща на върха, защити принципа на ЕС за "все по-тесен съюз" в годишно обръщение в сряда.

"Обхватът, в който си сътрудничим заедно, е прекалено тесен", каза Юнкер. "Твърде често напред излизат националните интереси."

Той може би имаше предвид Орбан и Качински, когато открито говореше срещу популистките политически движения: "Популизмът не решава проблеми. Популизмът създава проблеми и ние трябва да си даваме сметка за това и да се защитаваме от него", каза Юнкер.

Орбан превръща презрението към Брюксел в основен елемент на своята реторика, особено в областта на имиграцията.

Унгария стана главният маршрут, по който стотици хиляди бежанци и мигранти пристигнаха по суша в свободната от граничен контрол Шенгенска зона в Европа през последните две години, въпреки че почти всички продължиха към други места, без да остават.

Германският канцлер Ангела Меркел каза, че Европа има морален дълг да приеме бежанците, но Орбан построи стена на границата, за да ги държи вън.

Неговото правителство води кампания срещу плана на ЕС за разпределяне на част от бремето, който изисква държавите членки да приемат квоти. Въпреки че планът предвижда в Унгария да се заселят само около 1300 бежанци, той го определя като заплаха за унгарския начин на живот.

Унгария води съдебна битка срещу плана, а Орбан свика за следващия месец референдум, на който се очаква избирателите с огромно мнозинство да подкрепят правителството и да отхвърлят каквито и да са бъдещи мигрантски квоти на ЕС.

Това едва ли е първият път, когато Орбан влиза в конфронтация с Брюксел, който от години възразява срещу законите, приемани от него с цел да ограничи независимостта на медиите, централната банка и съдилищата.

Същевременно, откакто дойде на власт миналата година, ПиС на Качински предлага подобни мерки в Полша, заради което Брюксел заплашва да наложи финансови санкции. Орбан се зарича, че ще използва гласа на Унгария в Брюксел, за да наложи вето върху какъвто е да е опит за наказване на полските му приятели.

Заради планираните полски ходове мнозина казват, че сега ПиС на Качински подражава на репертоара на Орбан. На събитието в планинския курорт Орбан, застанал редом до Качински, който е с 14-години по-възрастен от него, смирено настоя, че ситуацията е обратната.

"Не е справедливо да се говори така", каза той, имайки предвид предположението, че Качински му подражава. "Председателят Качински е много по-опитен... Унгарците бяха тези, които винаги надничаха да видят какво правят поляците."

Съюз между ФИДЕС и ПиС вероятно ще предизвика още по-враждебно отношение от Брюксел и Берлин.

"Да казвате, че можете заедно да крадете коне, не е конструктивно и може да разпали конфликт в ЕС, което ще е от полза за Русия", заяви Корнелиус Охман, управляващ директор на Фондацията за полско-германско сътрудничество, създадена от правителствата на двете страни през 90-те години на 20 век, за да насърчава съвместни проекти.

ФИДЕС на Орбан и ПиС на Качински възнамеряват да представят своите искания за ограничаване на правомощията на Брюксел на среща на върха на ЕС в Братислава в петък като инициатива на "Вишеградските държави" - Полша, Унгария и съседите Словакия и Чехия.

Полската министър-председателка Беата Шидло, която е партийно протеже на Качински, казва, че четирите бивши комунистически държави, присъединили се заедно към ЕС през 2004 г., имат намерение да представят общо "предписание" за решаване на проблемите на блока чрез връщане на правомощия на държавите членки.

Мнозина в Европа обаче казват, че е още твърде рано да се предвижда дали Орбан и Качински могат да оглавят по-широко европейско движение за ограничаване на ЕС.

Чехия и Словакия споделят съпротивата на Полша и Унгария срещу плана за разпределение на бежанците, но са значително по-умерени в своя цялостен евроскептицизъм от Варшава или Будапеща.

Срещата на върха в петък ще покаже доколко Качински и Орбан могат да убедят съседите да ги последват, каза старши сътрудникът в Германския фонд "Маршал" Майкъл Лий.

"Това ще бъде лакмусов тест, който ще покаже до каква степен реторическите позиции... могат да доведат до конкретно сътрудничество по дадени въпроси... което може да промени посоката на развитие в ЕС", каза той. "Силно се съмнявам в това." 
 

/БТА/

Ярослав Качински и Виктор Орбан. Снимки: архив, Reuters 

 

източник: dnes.bg

Последни новини от категория Свят


Новини
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Новини
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Новини
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Новини
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Новини
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати