Една трета от определящите се за роми в България не се смятат за бедни, докато 67.2 на сто от тях смятат, че са точно такива. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) от проведеното годишно изследване през 2015 г. "Статистика на доходите и условията на живот). то се прави всяка година, но сега за пръв път се включва въпрос за етническата принадлежност.
Анкетираните сами определят към коя етническа група принадлежат, а дори могат да отбележат, че не се самоопределят. Етническата група на децата се определя от родителите. Ако родителите имат различна етническа принадлежност, за децата се регистрира отговорът, който родителите определят по взаимно съгласие.
Очаквано най-висок е относителният дял на бедните сред ромската етническа група - 67.2%, а най-нисък сред тези от българската етническа група - 15.2%.
Приблизително същата самооценка по линия беден-небеден, но с обратен знак, дават и тези, които са се самоопределили като турци - за небедни се смятат 63.6 на сто, а за бедни - 36.4 на сто.
При българския етнос от участвалите в анкетата като небедни се определят 84.8 на сто.
Наблюдават се съществени различия в разпределението на бедните от различните етнически групи според икономическата им активност, отбелязват експертите на НСИ. Сред бедните от българската етническа група преобладават пенсионерите (49.9%), докато при ромската етническа група най-висок е относителният дял на безработните (43.7%). По отношение на работещите най-висок е относителният дял на работещите бедни сред турската етническа група - 26.7%, при 20.8% работещи бедни от ромската етническа група и 18.9% сред българската етническа група.
Оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството показват, че бедността е концентрирана сред възрастните едночленни домакинства, самотните родители с деца, както и домакинства с три и повече деца.