Решението на арбитража в Женева по делото, свързано с проекта АЕЦ „Белене” не може да се обжалва, но има възможности за корекции по присъдените суми, които България трябва да плати на руската страна.
Такова е становището на международното адвокатско дружество "White and Сase", дадено в отговор на искане от министър-председателя Бойко Борисов да се оценят възможностите за обжалване на арбитражното решение.
Решенията на арбитражния съд към Международната търговска камара в Женева са окончателни и задължителни, те не могат да се обжалват подобно на съдебните решения, посочват от адвокатското дружество.
„В определени случаи решенията могат да се коригират поради технически, аритметически или печатни грешки. Ние сме установили някои положения, които според нас следва да бъдат коригирани съгласно правилника на МТК.” – посочват адвокатите.
Във връзка с това на 15 юли 2016 г. НЕК е подала искане за коригиране на решението – въз основа на 7 посочени грешки, по което съдът все още не се е произнесъл.
Адвокатите допълват, че от руската компания „Атомстройекспорт” вече са приели четири от седемте грешки, посочени от НЕК. Всяка от тях ще намали сумата, дължима от българската страна.
Взето е решение арбитражното решение да не бъде обжалвано в швейцарския съд, тъй като щвейцарското право дава твърде ограничени възможности за обжалване на арбитражни решения и съдилищата в страната рядко признават обжалвания.
По отношение на третата възможна стъпка – възражение срещу принудително изпълнение на арбитражното решение, адвокатите посочват, че е малко вероятно България да успее да спре подобна процедура.
Засега от „Атомстройекспорт” прибегне към подобни действия, но се очаква да започне производство за принудително изпълнение по силата на Нюйоркската конвенция за изпълнение и признаване на чуждестранни арбитражни решения.
Тъй като страната ни е подписала конвенцията, по принцип българският съд би следвало да приведе в сила изпълнението на арбитражното решение.
„Нюйоркската конвенция посочва ограничени изключения на общото правило за принудително изпълнение на решението. По този начин е малко вероятно, НЕК да може успешно да обжалва принудително изпълнение на решението в България.” – обобщават от "White and Сase".
Освен това, „Атомстройекспорт” може да поиска принудително изпълнение на решението и в друга държава, в която НЕК има активи.