166 досъдебни производства са в процес на образуване по смъртни случаи в домове за деца. Това съобщи главният прокурор Борис Велчев.
По думите на Велчев - това са случаите, в които има данни за престъпна безотговорност и за това, че не са полагани усилия, за да се избегнат. Велчев уточни, че за момента става въпрос за дела срещу неизвестен извършител.
27 са случаите, които са в процес на разследване и те са свързани с посегателство върху деца от домове – става въпрос за физическо насилие и сексуални посегателства, предаде Фокус.
Започнатото от прокуратурата няма амбицията да реши проблема, уточни прокурор № 1. "Това, което прокуратурата може да направи, е да даде възмездие и да упражни превенция", заяви той.
В направените проверки по домовете, по думите на Велчев, са видени „непонятни неща”.
"Не мога да си представя, че за 10години 236 граждани от най-уязвимата част на обществото, могат да си отидат по този начин”, коментира Велчев, като посочи, че за 80% от случаите на смърт дори никой не си е направил труда да уведоми МВР или прокуратурата, за да може да бъде извършена проверка.
В огромен брой случаи не са правени аутопсии, а там където са правени, причините за смъртта оставала неясна, заради неясната документация, което е оставена.
Според Велчев един от най-фрапиращите случаи е в дом за деца в Добричко, където за 10 годиниима починали 56 деца. Домовете не могат да се поставят под общ знаменател, но 56 смъртни случаи е фрапираща цифра, коментира Велчев.
Вероятно ще има случаи, в които ще се приеме, че има допусната смърт по непредпазливост, случаи за отговорност за телесни повреди, за сексуални посегателства, за безстопанственост и за пороци във финансовото управление на тези домове.
Срам ни е и ни учудва, че в 21 век деца умират от глад, коментира още главният прокурор.
Три четвърти от установените смъртни случаи са били предотвратими, смятат от Българския хелзингски комитет, участвали в съвместната проверка с прокуратурата. В над 90 случая не е направена дори аутопсия.
Задължителните предписания на РИОКОЗ не се спазват в домовете, сочат изводите от проверката. 149 деца са починали без да бъдат хоспитализирани, въпреки тежкото им състояние. Има сериозни данни за това как деца в тежко състояние, които веднъж изведени от дом, като този в Могилино например, и са преместени в дом с по-добри условия, не само оцеляват, но се и развиват и има напредък в развитието им.
103 в момента са децата, които страдат от недохранване и са в риск да умрат от глад или от изнемощяването, вследствие на недохранването. 622 са случаите на тежки зарази, а поне 7 са случаите на сексуално насилие. В поне осем институции като метод се използва връзване на децата, което е форма на насилие, като тези случаи не се документират. Друг проблем е медикаментозното лекуване не като терапия, а като средство за контрол. Медикаменти се използват и без да се следи какво е въздействието на този медикамент върху детето. Над 167 са децата, които са приемали такива лекарства.
Медвен, Могилино, Гомотарци, Сладък кладенец и Петрово са домовете с най-тежки условия за децата.
източник: actualno.com