Отварянето на пазара с Канада може да е от полза за България, която да се поучи от добрите практики на Запада. Това заяви пред Bulgaria ON AIR Иван Кристоф, известен още като "човека-паяк", който от дълги години живее в Канада.
"Трябва да ви кажа, че... как да не я обичаш тази страна. Това е една чудесна възможност за България, аз се надявам да се представим по много добър начин", сподели още Кристоф.
Според Красимир Гаджоков, който също е дългогодишен жител на Канада, твърденията, че падането на визите ще подтикне голяма част от младите хора да емигрират в Канада, не отговарят на истината. Той подчерта, че между кратките пътувания и трайното установяване има разлика.
"Не, че не е възможно, но годишно се приемат около 160 хил. души, от които има отделни професии, има класации, в които се изисква знание на английски език, висше образование. Без това трудно могат да се съберат точки", обясни той.
"Всъщност позитивите са за нашите роднини и за бизнеса, за българските бизнесмени, които ще могат да пътуват до Канада без визи. Българите, които живеем в Канада, никога не сме имали нуждата да пътуваме в България, или канадците също не са имали проблем да влизат в България с канадски паспорт", добави Гаджоков.
По последни данни българите, които живеят в Канада са около 32 хил. души, или поне толкова са онези, които са вписали българския като майчин език.