Всяка година близо 700 000 души в света умират, защото антибиотиците не им помагат. Причината е, че заради неправилна или прекомерна употреба те просто спират да действат. Ако тенденцията се запази, през 2050 година 10 милиона души ще умират от инфекции, които сега се лекуват с антибиотици, съобщи Нова тв.
В Европейската седмица за отговорна употреба на антибиотици специалисти от центъра припомниха, че основният проблем при тези препарати е нарастващата резистентност на бактериите към тях. Това се случва от една страна заради употребата на едни и същи евтини антибиотици в болниците, а от друга - заради пренасищане с антибиотици при отглеждането на животни, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Пътят до антибиотиците трябва да минава през посещение при личния лекар. Но преди той да предпише антибиотик, трябва да се изследваме - така наречената антибиограма. Лекарите признават, че невинаги такава се прави. Неправилната употреба обаче води до резистентност, или иначе казано - свикваме с антибиотика и така той спира да действа на бактериалната инфекция.
По отношение на резистентността, която спира действието на антибиотиците, България е на средноевропейско ниво. За някои конкретни препарати обаче сме първи в Европа по резистентност, съобщи доц. Иван Иванов, микробиолог от Националната референтна лаборатория, цитиран от "Дарик".
"В определени групи антибиотици заемаме водещо място. Това са основно антибиотици, които се използват в болниците, тъй като те са много евтини и мнозина лекари прибягват към тях необосновано и без индикации. Използват се за периоперативна профилактика, което противоречи на всички съвременни насоки и препоръки", обясни доц. Иванов.
"Необходимо е лекарите да знаят, че простудни заболявания, неуточнените респираторни инфекции не бива да се лекуват с антибиотици. Новите тенденции са дори при по-острите инфекции - като бронхити, бронхиолити, да се изчаква", обясни доц. Иванов.
Друг проблем е, че все още някои хора прибягват до самолечение. Според проучване 12% от българите приемат антибиотици без лекарско предписание. За да не стигаме до антибиотиците, лекарите препоръчват да се подсилим с имуностимулатори.
Специалистите допълниха, че при децата повечето от инфекциите са вирусни и там антибиотикът няма никакво приложение. Проблем в този случай обаче създавали и пациентите във връзка с недостатъчното доверие у лекарите и неверните данни, с които се сблъсквали в мрежата.
източник: dnes.bg