Влиянието на отрицателен вот на наближаващия референдум в Италия може да бъде много по-сериозно за Европа, отколкото за Италия. Това сочат анализатори, които вярват, че зад него е част от същата сила, която лежеше зад Brexit и победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, съобщава CNBC.
Италианските граждани ще гласуват конституционни реформи на 4 декември, като министър-председателят Матео Ренци залага политическото си бъдеще на това решение. Той заяви, че ще подаде оставка, ако цялостните промени на политическата система бъдат отхвърлени от страната.
32 социологически проучвания, публикувани от 11 различни агенции през последните 4 седмици, показват, че поддръжниците на отговора "не" водят, като броят им постоянно нараства, посочва Ройтерс.
Холгер Шмийдинг, главен икономист на Berenberg Bank, казва за CNBC в интервю по телефона, че рискът на референдума в Италия го превръща в дори по-голямо политическо събитие от Brexit.
"За мен това е най-големият политически риск за еврозоната тази година. Не толкова референдумът, колкото последващият риск“, каза той.
"Ако след отрицателен вот на референдума се стигне до предсрочни избори, в които партиите предложат референдум за излизане от еврозоната, то това е много по-голям проблем, ще има сериозни ефекти на зараза в цялата еврозона“, добавя той.
Не всичко за Ренци е загубено обаче, като се има предвид, че социологическите проучвания прогнозираха погрешно както резултатите от изборите в САЩ, така и вота около Brexit.
Матео Ренци. Снимка: БТА