Не може да се заключи, че на този етап показателите са изпълнени в задоволителна степен. Националната стратегия за борба с корупцията все още е в ранна фаза на изпълнение. Това се казва в Доклада за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.
През последните десет години цялостният напредък не беше толкова бърз, колкото се очакваше, и продължават да съществуват редица значителни предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени, гласи мнението на експертите.
Новото правителство ще трябва да доведе реформата до сигурни необратими резултати. Ето защо в настоящия доклад не може да се заключи, че на този етап показателите са изпълнени в задоволителна степен, е заключението на експертите, писали документа.
Могат да се набележат ограничен брой ключови препоръки, които да очертаят пътя към временното прекратяване на наблюдението по отделни показатели, а след това и към приключването на процеса по Механизма за сътрудничество и проверка.
Комисията счита, че целите на мониторинга могат да се постигнат чрез изпълнението на препоръките, които са описани в документа. Темпът на процеса ще зависи от това колко бързо България ще съумее да ги изпълни необратимо.
От ЕК приканват България да реализира направените в документа препоръки. Изпълнението им ще бъде оценено в края на тази година.
В документа се признава, че реформата на прокуратурата е област с много чувствителен и сложен характер в България. "Прокуратурата в България е част от съдебната власт и е независима от изпълнителната власт. Същевременно тя играе основна роля не само в наказателното производство, но и в контрола върху администрацията в по-общ план. Тази липса на разграничение между нейните функции и тези на изпълнителната власт често засилва съмненията за неправомерно влияние и критиките по отношение на липсата на цялостна отчетност на прокуратурата", пишат експертите.
Припомняме, именно правомощията на прокуратурата и променените в последния момент реформи в съдебната власт бяха мотив бившият правосъден министър Христо Иванов да подаде оставка.