Първите действия на новоизбрания президент се възприемат положително, а служебният премиер Герджиков започва работа със сериозен кредит на доверие.
Това се казва в част II на проучване на изследователски център "Тренд", направено по поръчка на 24 часа. Изследването е проведено "лице в лице" и е представително за пълнолетното население на страната.
Първите действия на президента Румен Радев вдъхват доверие на 62% от българските граждани, става ясно от разбивката.
Единствено симпатизантите на ГЕРБ са по-раздвоени, но дори сред тях половината оценяват положително действията на президента, а една четвърт негативно.
Сред привържениците на БСП обаче има практическо единодушие и на този етап разочарование не се наблюдава.
Оказва се обаче, че подкрепата на кандидатурата на Румен Радев за кандидат-президент от БСП носи и някои последици след себе си.
42 на сто от всички анкетирани са на мнение, че настоящият държавен глава е зависим от БСП.
Симпатизантите на ГЕРБ са по-убедени, че Радев е зависим от БСП.
Служебният кабинет тръгва със сериозен кредит на доверие. Само 6% имат отрицателно отношение към него, докато 37 на сто са положително настроени.
Близо половината от българските граждани пък са на мнение, че служебното правителство ще се справи с работата си.
Служебният министър-председател Огнян Герджиков стартира своя мандат дори с по-положително отношение, отколкото самият служебен кабинет.
46% имат положително отношение към Герджиков, а 8 на сто - отрицателно.
67% от всички български граждани декларират, че са гласували на последния референдум, иницииран от Слави Трифонов.
80% от гласувалите са подкрепили въвеждането на мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура. Данните почти изцяло съвпадат с крайните резултати от референдума.
Направен е тест дали при провеждането на ново пряко допитване със същия въпрос ще има промяна в отговорите.
82% биха потвърдили вота и само 10% биха сменили своя глас.
Мажоритарната избирателна система печели симпатиите на 37% от всички български граждани, малко под една четвърт са на мнение, че трябва да се въведе смесена система, докато само 11% искат да остане настоящата пропорционална избирателна система.