В последвалите ѝ коментари, препредавани хиляди пъти в "Туитър", тя обвинява холандските власти в "репресивен начин на мислене, чиста тирания и потисничество".
Президентът Ердоган и правителството гледат на милионите турски граждани, живеещи в Западна Европа, като важни за победата на референдума на 16 април. Но в страни като Холандия, Германия, Австрия и Швейцария властите не желаят сред местните турски общности да се пренася напрежението между привърженици и противници на президента.
Анкара изпрати за агитация министри, но няколко от срещите бяха отменени, защото бяха обявени пред местните власти като представяне на книга или раговор в малки зали, докато очакваните присъстващи наброяваха стотици или хиляди.
Външният министър Мевлют Чавушоглу, на когото не бе позволено в събота да пристигне в Холандия, е в североизточния френски град Мец за среща с избиратели в неделя.
Той трябваше да посети сънародници и в Цюрих, но швейцарските влати обявиха избраното от организаторите място за неподходящо и я отмениха.
Органите на реда в града от дни насам се опитват да убедят федералното правителство в Берн да не позволи проявите на Чавушоглу в страната.
По повод ескалиращият конфликт с Холандия премиерът Бинали Йълдъръм заяви, че "срещу тази ситуация ще протестираме по възможно най-категоричен начин, а на холандските власти вече е предадено, че ще има възможно най-твърд отговор".
"Ще отвърнем съответно на това неприемливо поведение", добави той.