България е сред страните в света, където се отчита най-голямо подобрение в критериите за измерване на индекс на щастието, но въпреки това в Европа тя изпреварва в класацията единствено Албания и Украйна.
В публикувания в понеделник
Световен доклад за щастието 2017 авторите определят за България 105-о място сред анализираните 155 държави.
Най-близо от европейските държави са Македония (92), Босна и Херцеговина (90) и Португалия (89).
Според индекса България малко изостава от Тунис, Палестинската автономна територия в Израел и Египет и изпреварва Сиера Леоне, Камерун и Иран. В същото време в промяната за усещането за щастие в периода 2014 - 2016 спрямо 2005 - 2007 година България е на 6 място по динамика. Преди България по положителна промяна са Никарагуа, Латвия, Сиера Леоне, Еквадор и Молдова.
Авторите Джон Хелиуел, Ричард Лаярд и Джефри Сакс обясняват, че на фона на критики към БВП като водещ измерител "щастието все повече се възприема като подходяща мярка за определяне на обществения напредък и като цел, която да преследва политиката".
Петият пореден доклад от тази серия те разпространяват в Международния ден на щастието (20 март) като обобщение на случилото се през последните години и като опит за подготовка за действия в следващите 2-3 години.
През 2018 г. акцентът на доклада ще бъде върху миграцията, а сегашният е фокусиран върху обществените фактори. Сред тях са не само по-добрите доходи или здраве, но и промяната в продължителността на живота или наличието на мрежи от хора, на които човек може да разчита, когато изпадне в критична ситуация.
Любопитен момент е взимането предвид на това дали в едно общество има наличие на позитивни или негативни емоции. Масовият негативизъм обикновено води и до лоша оценка за качеството на живота. Свободата - включително тази на избор в живота - и щедростта например имат положителен ефект върху класирането на дадено общество, докато намалената подкрепа между хората, ограничената свобода и ширещата се корупция засилват усещането за нещастие и "свалят"