Как се оцелява, когато ежедневно си лошият вестоносец и се сблъскваш с тъгата и безсилието на десетки хора? Лекарите са нагърбени с мисията да съпреживяват болката на своите пациенти и да им помагат в най-тежките моменти да намерят смисъл да продължат. А това неминуемо води медиците до "прегаряне"..., от което оказва се спасение има.
В Деня на здравния работник екип на News.bg разговаря с един от изтъкнатите специалисти в областта на медицинската онкология - проф. Георги Байчев, който е част от екипа на Клиника по гръдна хирургия към ВМА. Оказва се, че неговият лек за диагноза "Оцеляване" е фотографията.
Първите си любителски снимки прави още като ученик. С цифрова фотография обаче започва да се занимава заради работата. "Водех кръжок по хирургия и трябваше да се снимат етапи от операциите с цел направата на постери. Тогава си купих и първия цифров фотоапарат", спомня си проф. Байчев и добавя, че за него фотографията е хоби, с което се забавлява.
Фотографията е призвание, както лекарската професия...
Професорът споделя своите фотоси в интернет форум, където се запознал с "много цветни хора", които станали и негови учители. Преди време с един от тях стигнали до заключението, че фотографията е най-важното от маловажните неща. "Важните неща в живота са здравето, любовта, приятелството и работата.
В различните декади на живота, те са подредени по различен начин. Фотографията е най-важното от маловажните неща, защото това хоби ни дава възможност да оцеляваме и да се забавляваме"Два часа свободни да имам, грабвам фотоапарата и се скривам в гората. Стига ми, когато пътувам например, да спра, да вляза за половин час в едно малко поле и да се презаредя. Това ни спасява, иначе как да изляза от матрицата, като съм по цял ден в онкологията. Всеки ден рак, рак, и рак...", допълва още лекарят.
Макар да е започнал снимките си от операционната, сега най-много обича да снима цветята. Обожава макове, слънчогледи, кокичета, минзухари и момини сълзи. Заедно с негови приятели пък са открили тайни кътчета, където има хиляди от "тези красоти". "Това са енергийни кътчета, снимаш и се размазваш, оставаш там", казва проф. Байчев. Покрай работата си той е успял да посети уникални места не само у нас, но и по света - места, където се съчетава красива природа, спокойствие и чувство за свобода.
Екипът на novinibg.com честити с благодарност професионалния празник на всички български лекари, медицински сестри и здравни работници.