В някои градове в страната започва честването на 141-та годишнина от Априлското въстание. Кулминацията на тържествата ще бъде в Копривщица и Панагюрище на първи май.
В четвъртък е предвидена заупокойна молитва пред паметника на Георги Бенковски в Морската градина на Варна. Ще бъдат положени също венци и цвята, предвиден е военен ритуал на същото място, съобщи moreto.net.
На 20 април (1 май по нов стил) 1876 г. в Копривщица избухва Априлското въстание. Поради предателството на един от присъстващите депутати на Оборищенското събрание, местните турски власти научават за взетите решения и предприемат незабавни контрадействия.
На 19 април една конна полицейска група от Пловдив, предвождана от Неджиб ага, пристига в Копривщица, за да арестува ръководителите на местния революционен комитет. За да предотврати тази акция, Тодор Каблешков заедно със своите другари нападат конака, където се е установила турската полицейска част.
При завързалата се престрелка част от турските заптиета са убити, а други, начело с Неджиб ага, успяват да се измъкнат и избягат. Веднага след извършеното нападение Каблешков изпраща до Панагюрище, където се намират ръководителите на IV революционен окръг, и до други места бързо писмо, с което приканва всички българи към повсеместен бунт. Понеже е подписано символично с кръвта на едно от убитите заптиета, то придобива известност като "Кървавото писмо".
Веднага след получаването на писмото в Панагюрище Георги Бенковски обявява въстанието. Създава се Военен съвет, или т.нар. Привременно правителство, което става главен орган на революционната власт в IV революционен окръг. На него се възлага както ръководството на военните дела, така и осъществяването на новата гражданска власт в града.
Той изпраща чета начело със стотника Иван Парпулов - Орчо войвода, която да подпомогне въстаниците в Стрелча и осигури връзката между Панагюрище и Копривщица. Веднага след обявяването на въстанието П. Волов и Икономов се отправят към североизточните райони на окръга, а Бенковски, който междувременно организира своя конна дружина, т. нар. "Хвърковата чета", се насочва към средногорските села Мечка, Поибрене, Мухово и др. и вдига населението на въстание.