До сблъсъци се е стигнало в македонския парламент в Скопие, предаде "Ройтерс".
Протестиращи са нахлули в сградата и са нападнали депутати. Лидерът на социалдемократите Зоран Заев се е появил окървавен пред медиите.
Най-малко 40 души са били задържани.
Нахлулите в сградата са поддръжници на бившия премиер Никола Груевски и на неговата партия ВМРО-ДПМНЕ.
Причината за гнева на хората е изборът на етнически албанец за председател.
Това е Талат Джафери. Той е избран с гласовете на социалдемократите и албанските партии.
Джафери е първият етнически албанец, който става председател на македонския парламент, откакто страната стана независима през 1991 г. Той е член на албанската партия Демократически съюз за интеграция.
Депутати от ВМРО-ДПМНЕ оспориха вота, твърдейки, че той не е протекъл по обичайната процедура чрез електронно гласуване, защото парламентарната сесия била официално приключила.
Македонският президент Георге Иванов призова за спокойствие. В телевизионно обръщение към нацията той призова за разумно и отговорно поведение и заяви, че е извикал лидерите на основните политически партии на среща днес.
Полицията е влязла в сблъсъци с протестиращи пред парламента, като е използвала зашеметяващи гранати. Безредиците се разиграха няколко часа след нахлуването в парламента.
Според властите при сблъсъците в и пред парламента са били ранени 77 души, включително полицаи и депутати.
Американското посолство в Македония осъди насилието в парламента, подчертавайки, че нападението "е несъвместимо с демокрацията и е неприемлив начин за уреждане на различията". Посолството изрази готовност да работи с Джафери, "за да подкрепи демокрацията и да поощри интересите на Македония".
Събитията в Македония предизвикаха тревога в съседна Албания, като Тирана призова "политическите лидери да проявят сдържаност и да избягват реторика, която може още повече да изостри напрегнатата обстановка".
"Подобни сцени на насилие срещу избраните представители на македонския народ са неприемливи", настояха от албанското външно министерство.
Властите в Косово също изразиха тревога.
Македония беше на ръба на гражданска война през 2001 г. след бунт на албанското малцинство.
На парламентарните избори в края на миналата година ВМРО-ДПМНЕ и Груевски спечелиха най-много депутатски места, но не успяха да съставят коалиция с партиите, представляващи албанското малцинство, за да продължат да управляват.
Социалдемократическият съюз на Македония (СДСМ) на Заев се договори за коалиция с три албански партии и създаде ново управляващо мнозинство.
Георге Иванов, който е близък съюзник на Груевски, обаче отказа да връчи мандат на Заев за съставяне на правителство, обвинявайки новата коалиция, че възнамерява да разпокъса Македония.
Хиляди македонци протестираха в последните месеци в подкрепа на Иванов и Груевски, който настояват за нови избори за излизане от политическата криза.
България и международната общност вече взеха отношение по събитията в Скопие.