България ще произвежда сама бронирани машини за сухопътните сили и кораби за флота, които са нужни за превъоръжаването на армията.
Това обяви военният министър Красимир Каракачанов в интервю за руската държавна агенция ТАСС. В него Каракачанов обясни и че съветската техника, която използва авиацията ни, е остаряла и има нужда от нова.
"С руска помощ и усилията на български специалисти съветската техника в Българската армия се държи в изправност, но истината е, че тя е остаряла и вече има нужда от ново въоръжение за авиацията, флота и пехотата", каза Каракачанов, цитиран от bTV.
Според него България трябва да си произвежда самостоятелно техниката за флота и сухопътните сили.
"Самолети никога не сме правили (всъщност сме, но до 50-те години – б.р.) и едва ли ще можем да правим в бъдеще. В същото време можем и трябва да строим кораби и бронирани машини, докато същевременно решаваме и проблемите с превъоръжаването на армията. Това е скъпо удоволствие, но ние сме длъжни да си платим за него, защото ситуацията в света е много неспокойна", обясни още военният министър.
Той коментира и отношенията между България и Русия.
"Когато говорим за българо-руските отношения, ние не трябва да говорим само за Руско-турската война. В нашата история е имало и моменти, когато сме се движили в различни направления, но това не е основание за разваляне на отношенията в момента. Смятам, че отношенията между България и Русия трябва да се развиват спокойно – като между две държави, които нямат какво да делят и които имат много допирни точки в културата, езика и историята", обясни Каракачанов.
Той е категоричен, че членството в НАТО и ЕС не се поставя под условие. Министърът обясни, че Евросъюзът се нуждае от реформиране, но в неговото "многообразие" няма нищо лошо.
Каракачанов коментира, че Западът и Русия имат общи проблеми в сферата на сигурността по линия на екстремизма, а в същото време споделят общ интерес от икономическо сътрудничество и така фактор за разделението остават само „политическите различия”, които могат да се преодолеят с преговори.