"ГЕРБ не предлагат нищо ново и различно от досега- повече пари в доказано неработещи системи. Какво става в образованието - все повече деца отпадат от училище, все повече се увеличава неграмотността. Здравеопазването - увеличава се броят на закритите болници и броят на хората, които нямат достъп до здравеопазване. Увеличават се хората, вече 3 млн., които са на прага на бедността", обяснява Корнелия Нинова.
"Демографска катастрофа - продължаваме да се топим. Това са процеси, които вървят от години, но ГЕРБ управлява в последните 8. Философията на нашия бюджет е повече пари, но за реформирани модели и системи на здравеопазване, образование и данъчна система; с цел здравеопазване, в което болниците не са търговски дружества - това е сериозна промяна; образование, в което парите не следват ученика, а качеството на образованието е в центъра на реформата и по-високи доходи чрез една по-справедлива данъчна система. Това са две алтернативи", допълва лидерът на БСП.
"Г-н Симеонов, докато Вие откривахте тоалетни на ГКПП, ДПС получи за половин час 22 млн. лв., извън бюджета. Какво става в държавата. Кой управлява. ГЕРБ прави бюджет не за българите, а за купуване на влияние, за послушание на непослушните, за задкулисни договорки и за печелене на избори. ГЕРБ превърна най-висшата форма на политика - бюджета, в най-грозната форма за купуване на политическо влияние и политическо спокойствие", възмущава се Нинова.
В бюджета трябва да има държавна политика за икономика и производство и държавна политика за борба с бедността. Бюджетът на ГЕРБ няма предпоставки за сериозен растеж в икономиката, той е приблизително средният за световната икономика, смята Нинова. Счита, че България има доста да наваксва и това приближаване до развитите страни няма да стане бързо и ще останем най- бедната страна в Европа.
Потребление и инвестиции - няма как при този ръст на цените да очакваме, че потреблението ще се увеличава и това ще стимулира икономиката - с 80% са се увеличили цените на някои храни, според Държавната агенция за стокови борси и тържища, ток - 1.5% нагоре, вода 19%, акцизи на цигари - нагоре, 62 случая на общини в страната, които са увеличавали местните данъци и такси и само 8, които са ги намалявали.
Оскъпява се животът и няма как това да не се отразява на покупателната способност и на потреблението. Инвестиции - за първата половина на 2017 г, тези инвестиции са се стопили наполовина. Предвиждат се преки чуждестранни инвестиции от 2.1% от БВП за догодина, вместо 5.6%, както през 2008 г. - и от там не се вижда източник на растеж, допълва тя.
БСП предлагат алтернатива, която е в посока за компенсиране на липсата на чужди инвестиции с държавни такива, като предлагат два специални фонда - за проекти и Северозападна България и Странджа- Сакар, нова данъчна система, която да доведе до по-справедливо облагане и доходи и реформи в образованието и здравеопазването.
"Години наред ГЕРБ подценяват умишлено приходите, които се разпределят в тази зала - от НС, така, както е редно. , обясни лидерът на БСП.
Зам-председателят на БСП Жельо Бойчев коментира, че "мнозинството не подкрепи предложението ни за увеличаване на бюджета на президентството, което е израз на отношението към президентската институция и авторитета на тази институция".
Той определя като изключителното неглижиращо отношението от страна на ГЕРБ към президента Плевнелиев, което е довело до намаляване на бюджета на президентската институция. "Затова се надявах, че ГЕРБ са искрени в декларациите си, че работят за възстановяване на доверието в институциите и се отнасят с нужното уважение към президента. Това минимално увеличение на бюджета би било знак за това", коментира Бойчев.