Да не разглобяваме държавата на 10-тия ден от кризата. За това призова вицепремиерът Томислав Дончев в студиото на Нова телевизия, където разясни още веднъж част от анонсираните вчера от властта мерки за подкрепа на бизнеса и икономиката в извънредната ситуация заради разпространението на коронавирус.
Томислав Дончев бе категоричен, че мерки като намаляване на ДДС ставката няма да подкрепи потребителите, а ще бъде в подкрепа на предприемачите и търговците. Така той бързо отсече въпроси по темата. По подобен начин вицепремиерът пресече и въпроси за "">Какво повече като мерки за начало, попита Дончев.
Изключително важно е в момента тотално да се ограничи движението на хора, но да се осигури бързо придвижване на тежкотоварния трафик.
Държавата ще издържи колкото трябва - не можем да си позволим да проявяваме малодушие, заяви Дончев и призна, че може да се стигне и до взимане на нов дълг. Припомняме, че такова признание направи вчера и примерът и финансовият министър Владислав Горанов. Томислав Дончев се надява до такава мярка като взимане на дълг да не се стига.
Томислав Дончев обаче подчерта, че огласените вчера мерки са само в началото на кризата, а в последствие ще се търсят и други варианти. Нужно е обаче да мине време, да се видят реалните отражения на здравната криза върху икономиката.
А и никой не знае колко ще продължи кризата. Дончев припомни, че има прогнози, които говорят за пик през септември месец. "След здравната криза ще трябва да се справяме с последствията в икономиката", посочи Дончев, според когото в момента сме в първия етап - здравната криза. В тази ситуация всеки един ще търпи лишения, подчерта Томислав Дончев.
Той отхвърли критики, че държавната помощ ще бъде за тесен сектор от бизнеса - "От къде знаят какъв е обхватът при положение, че няма още изработен критерии и механизъм", попита Томислав Дончев.
Той увери, че държавата се опитва да осигури максимално широк обхват, имайки предвид, че засегнатите сектори са не само видимите като хотели, ресторанти и увеселителния сектор. Кризата вече има отражение дори и автомобилостроенето с намалелите поръчки в световен мащаб.