Румънското правителство реши на извънредно заседание днес да повиши ДДС от 19 на 24%, а плоският данък, който е 16 процента, да остане непроменен, съобщи румънският премиер Емил Бок.
Мярката влиза в сила от 1 юли.
Членовете на кабинета се събраха в събота на извънредно заседание, за да обсъдят нов вариант на мерките за намаляване на бюджетните разходи, след като вчера Конституционният съд отхвърли разпоредбите, предвиждащи намаляване с 15% на пенсиите и преизчислението на специалните пенсии на магистратите.
Емил Бок заяви, че правителството ще продължи процеса на преструктуриране на бюджетния апарат въз основа на закона за намаляване на заплатите с 25% в този сектор.
"С това решихме част от проблема, но по-тежката задача на правителството остава. То трябва да завърши процеса на преструктуриране на бюджетния апарат, да продължи мерките за борба с данъчните измами, да даде приоритет на инвестициите, да подкрепи икономическата дейност и да ускори усвояването на еврофонодовете", каза Бок.
Късно снощи МВФ обяви, че отлага решението си за деблокиране на петия транш от помощта в размер на 900 млн. евро за Румъния, докато правителство не приеме нови мерки за бюджетни икономии.
Финансовият министър Себастиан Владеску изрази разочарование от мярката.
"Не мога да скрия дълбоко си разочарование, че днес повишаваме ДДС. Тази мярка я вземаме, защото е важно да осигурим финансов капацитет. Не е мярка, която смятам, че е добра за Румъния", заяви Владеску.
Мерките за бюджетни икономии са нужни, за да бъде сведен бюджетният дефицит до 6,8% от брутния вътрешен продукт тази година, което е условие за получаване на нов транш от заема от МВФ.
От своя страна лидерът на опозиционната Социалдемократическа партия Виктор Понта заяви, че решението на правителството представлява "апокалиптичен сценарий", в който икономиката ще бъде напълно унищожена.
Частната икономика ще бъде поставена на колене, ще бъде напълно унищожена, корупцията и укриването на данъци ще се увеличат в пъти, каза Понта.
Увеличаването на ДДС ще доведе до
покачване на цените, намаляване на покупателната способност, инфлация и увеличаване на безработицата,
според румънски бизнесмени и представители на асоциациите на работодателите.
"Всяко повишаване на данъците трябва да бъде понесено от някого. Кой друг да го понесе, ако не крайният потребител? Покачването на ДДС ще има като ефект повишаване на цените и съответно намаляване на продажбите, така че ще се увеличи и безработицата", коментира Виорел Микула, собственик на групата "Юръпиън дринкс".
"Нито една страна около нас не вдигна толкова много ставката на ДДС и дори не помисли да ореже заплатите и пенсиите. Всички ще бъдем засегнати", коментира генералният директор на транспортната фирма "Унифетранс" Константин Пестря.
Ще има инфлация от около 10 процента и ще се покачат цените на всички храни и услуги, прогнозира Ромулус Даскалу, председател на федерацията на производителите на спиртни напитки.
Специалисти от Националната банка на Румъния твърдят, че
ако правителството не намали бързо разходите, няма да могат вече да контролират инфлацията
и обменният курс може да достигне 6-7 леи за евро (еврото се разменя за 4,28 леи в момента).
Обезценяването на леята заради висока инфлация представлява опасност, но теоретично увеличаването на ДДС до 24% може да доведе до инфлация от 10-12%, въпреки че не е задължително този сценарий да се осъществи на практика, коментира Адриан Василеску, съветник на управителя на Националната банка на Румъния.
Той отбеляза, че преструктурирането на икономиката още не се е осъществило с изключение на известно намаляване на заплатите и персонала.
Във всички сектори има нужда от преструктуриране, тъй като и частният сектор, с изключение на някои елитни компании, не е направил необходимото преструктуриране, каза Василеску.
Според него решението, което беше обявено от съда за неконституционно, е било по-добро от икономическа гледна точка.
Националната банка определи за тази година цел на инфлацията от 3,5% с възможна вариация от плюс/минус един процент.