100 000 души от целия ЕС демонстрираха в Брюксел срещу марките за съкращаване на разходите, които редица правителства в Европа прилагат, за да се справят с растящите си дългове.
Испания е блокирана от обща стачка. Протести срещу икономическата политика на националните правителства има в Гърция, Италия, Ирландия и Латвия.
В Брюксел полицията е обградила сградите на европейските институции и е барикадирала офисите на банките и по-големите магазини. Протестиращите вървят по улиците под море от транспаранти, а мотото е „Не на съкращаването на разходите. Приоритет са работните места и растежът“.
Стачката в Испания започна с манифестация, водена от профсъюзите през столицата Мадрид, която почти блокира града. Демонстранти влизаха в магазини и офиси на банки и се опитваха да ги накарат да спрат работа.
Транспортът в страната почти е блокиран – пътуват едва една четвърт от влаковете, националната авиокомпания Iberia е отменила 65% от полетите.
В Ирландия мъж влезе във вратата на парламента в Дъблин с бетоновоз, покрит с плакати с лозунги против банките. Така той протестира срещу огромните суми, излети от правителството за спасяването на банките.
Според Конфедерацията на европейските синдикални организации финансовата криза, която е най-тежката в Европа от 1930 година, вече е станала причина 23 милиона души в ЕС да изгубят работата си. Притеснението на синдикатите е, че политиката за свиване на разходите в редица европейски държави „ще доведе до още повече безработица“.
„Не ние предизвикахме кризата. Сметката трябва да бъде платена от банките, не от работниците“, обяви профсъюзната конфедерация на ЕС.