Първата световна война официално ще приключи едва тази неделя, почти 92 години след прекратяване на бойните действия.
В този ден Германия ще изплати последния транш от репарациите на съюзниците. Сумата възлиза на 59,5 милиона британски лири, пише „Дейли телеграф“.
Германия трябва да изплати репарациите съгласно Версайския мирен договор от 1919 г. Тя трябва да обезщети опустошените от войната Белгия и Франция, а също и част от военните разходи на останалите съюзници.
Първоначално определената сума е била 226 милиарда райхсмарки, но след това тя е намалена на 132 милиарда. По онова време това е било равно на 22 милиарда британски лири. Дългът е щял да бъде изплатен значително по-рано, но с идването си на власт Адолф Хитлер отказва да продължи плащанията.
Повечето от средствата отиват у частни лица, пенсионни фондове и компании собственици на специални облигации.
„Билд“ писа, че Германия е можела да погаси този си стар дълг и по-рано, но съгласно Лондонския договор от 1953 г. на нея като на страна, изгубила част от територията си във Втората световна война, й е било разрешено да спре част от плащанията до бъдещото си обединяване. В резултат те бяха подновени на 3 октомври 1990 година и продължават и до момента.
Налагането на контрибуции на разорената от войната Германия, опитваща се да премине към демократично управление, предизвиква обществено негодувание, което изиграва голяма роля за идването на националсоциалистите на власт.
С настъпването на Голямата депресия през 1929 г. Ваймарската република потъва в дългове. Четири години по-късно за канцлер на Германия е избран Адолф Хитлер, припомня NEWSru.