Синдикати искат оставката и на финансовия министър и вицепремиер Симеон Дянков, съобщава агенция „Фокус".
„Според нас оставката трябваше да бъде от друг министър и нашият конфедеративен съвет излезе с такова решение, ще бъде огласена и декларация, с която настояваме и искаме оставката на финансовия министър, който е и ресорен за здравеопазването", заяви д-р Евгени Душков от лекарския синдикат към КТ "Подкрепа".
По думите му министър Борисова е имала една достойна позиция. Тя директно призна, че ресорното й министерството е зависимо от финансовото, обясни д-р Душков.
„Не може жизненоважна система като здравеопазването да не функционира и твърдението пари срещу реформи е донякъде вярно, защото здравната система не е завод, който може да спре - да го ремонтираме - системата трябва да работи постоянно, а за да работи, трябва да са й осигурени необходимите средства", посочи Душков.
Докторът посочи още, че никой не пречи на управляващите да се правят реформи, а напротив – всички лекари искат да има реформи, пациентите – също.
„В момента пациентите не могат да получат качествено обслужване поради липса на елементарни средства и консумативи в болниците. Лекарите искат да си вършат професионално работата, а това става с пари. Тук финансовият министър е длъжник на цялото общество - защо са блокирани 1,235 млн. лв., а в същото време не може да се работи професионално. Ние не сме виновни, че той е изхарчил милиардите на така наречения фискален резерв и в момента се оправдава и опря до парите на Здравната каса и Сребърният фонд", заяви д-р Душков.
Отстраняването на втори здравен министър в рамките на шест месеца завари лекари и пациенти в момент, в който те се готвят за протести заради кризисното състояние в сектора. Лекари, и пациенти коментират пред Медиапул, че оставката на Анна-Мария Борисова не решава натрупалите се в системата проблеми. Според някои тя дори ги задълбочава в настоящата ситуация.
Оставката й се тълкува като провал на правителството в здравната сфера, не липсват и коментари, че основната вина за кризисната ситуация в здравеопазването е лично на премиера Бойко Борисов.
Като вина на Борисова се отчита рекламираната от премиера при встъпването й в длъжност „некомуникативност”, поради която тя не е успяла да убеди, че секторът се нуждае от средства, а не от намаляване на разходите.
И след оставката на Борисова остава решението на Българския лекарски съюз (БЛС) за ефективни протести, а пациентските организации потвърждават позицията си, че стоят плътно зад лекарите. Основният мотив за протеста са неизплатените суми към болниците, заради които болници връщат пациенти, заплатите на лекарите и другия персонал се бави, а доставчици спират да зареждат с консумативи.
Не липсват и коментари, че Борисова е бушон, който е трябвало да изгърми, за да потуши поне малко напрежението от готвените ефективни протести на лекарите и вота на недоверие към правителството.