През следващата година Столичната община ще направи преброяване и на домашните кучета, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова при представянето на проекта за наредба за отглеждане на домашните животни в столицата.
По думите й приетата през 2008 година общинска програма за овладяване на популацията на бездомни кучета трябва да се актуализира, като има план за действие по месеци и години.
Фандъкова припомни, че при преброяването на бездомните кучета през 2007 година популацията им е била малко над 11 хиляди животни, а през 2009 година броят им е намалял до 8500.
Преброяването на бездомните кучета ще се прави отново догодина, като тогава ще се преброяват и домашните кучета, посочи Фандъкова.
Според нея такова преброяване е нужно, тъй като проблемът с бездомните кучета се генерира и от пуснати домашни животни.
Преброяването ще се извършва от Националния статистически институт заедно с преброяването на населението в столицата.
Кметицата отчете, че през тази година в пъти се е увеличил броят на собствениците, които са платили такса "куче".
Докато през 2009 година са били платени таксите за 543 кучета – общо 13 053 лв., до 1 септември през тази година е платена таксата за 4110 кучета – общо е 98 588 лева.
Тя посочи, че през следващата година предстои проектирането на приют с капацитет 1000 кучета в район "Надежда".
Само за времето от април до август през тази година от приюта на общината за бездомни кучета край с. Горни Богров са били осиновени общо 230 кучета, като част от тях са с осиновители от Холандия, Германия, Австрия, посочи директорът на ОП "Екоравновесие" Петър Петров.
Това е най-големият приют за бездомни животни в момента и издръжката на 500 кучета там на месец струва пет хиляди лева, като голяма част от останалите действия се извършват безвъзмездно от природозащитната организация, каза още Фандъкова.
Според директора на "Екоравновесие" около 80% от кучетата по улиците в София вече са кастрирани.
Наредбата дефинира за първи път понятията "агресивно куче", "индентификация на животно".
Собствениците на животни са длъжни да водят кучетата винаги с повод, не по-дълъг от 80 см, а при кучета над 10 кг. – и с намордник.
Разходката на кучета – домашни любимци, от лица под 18 години трябва да става с писмено съгласие на родителите им, пише още в проекта.