Конституционният съд на Украйна обяви, че парламентарната република в страната е противоконституционна.
Отменената политическа реформа, приета през 2004 г., ограничи пълномощията на президента и ги прехвърли на парламента, не съответства на конституцията.
Днешното решение означава, че вече е разчистен пътят пред проруски настроения президент Виктор Янукович да назначи свое правителство и да управлява в президентска, вместо в парламентарна република.
Янукович беше избран през февруари тази година.
Съдът "призна за неконституционен закона за изменение на конституцията на Украйна от 8 декемри 2004 г. поради нарушаване на процедурата на обсъждането и приемането му", заяви председателят на съда Анатолий Головин.
Законът, приет по време на Оранжевата революция, предвиждаше Украйна да премине от президентско-парламентарна към парламентарно-президентска форма на управление, правителството да се съставя от парламентарното мнозинство и премиера, а мандатът на парламента да се удължи от 4 на 5 години.
Председателят на КС Антоний Головин съобщи, че президентските правомощия трябва незабавно да бъдат върнати, такива, каквито са били, преди промените.
След идването на Янукович на власт, партньорите му поискаха възстановяване на президентските правомощия с мотива, че това ще му даде по-голяма възможност да осъществи жизненоважните реформи в бившата съветска република с 47 млн. души население.
Те поискаха от 18-те съдии от Конституционния съд да се произнесат дали е имало нередности в конституционния закон, внесен по време на Оранжевата революция през 2004 г., довела на власт прозападния президент Виктор Юшченко.