"Настоящият Закон за горите е приет 1997 година и до момента е оправян 42 пъти за обслужване на корпоративни интереси.
Когато поехме управлението, обещахме да подготвим нов закон за горите", каза пред БНР министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
"Срещу оставената възможност да се ползва инструмента, наречен заменки, се протестира. Оставаме възможност да се извършват заменки само при реализирането на инфраструктурни и държани обекти, например при изграждане на магистрала собствениците ако трябва да се обезщетяват, те се обезщетяват чрез закупуване на тяхната земя в момента, с новия закон ние им предлагаме възможност да се направи замяна", заяви Найденов.
Един мораториум може да падне, но когато нещо е регламентирано със закон, то не може да падне. Разочарован съм от несъгласуваната реакция на сдружението, което протестира срещу заменките. Този закон не е приет от НС, той ще влезе в НС, където отново ще има дебати.
Организираме и публичен дебат по темата, допълни Найденов. Отворени сме за диалог. Мислим всички възможности. Готов съм да коментирам казуса с Коалиция "Да остане природа в България".
В мотивите да вкараме това в проектозакона не сме имали предвид община, кмет, общински съветници да се опитват да се възползват. Някой трябва да мисли за магистралите, защото България няма инфраструктура. Ние мислим и за другите.
Най-голям обем заменки се налагат при прокарването на трасета и пътища, които обикновено пресичат горските територии. С друг закон – Законът за земеделската земя забранихме изграждането на фотоволтаични съоръжения на земя от 1-ва до 4-а категория, уточни Найденов.
Освен декларацията на "Да остане природа в България", ние имаме много декларации и от други неправителствени организации, които ни подкрепят.
Имаме ангажимент към ЕК, за да можем да отговорим на съмненията й за нерегламентирана държавна помощ. Да, по всяка вероятност намерили сме достатъчно мотиви част от замените да отпаднат по съдебен път. Освен Стефан Юруков и Нихат Кабил, надявам се списъкът с обвиняемите да се разшири.
Фирма, свързана с Красимир Гергов, предложи около голф игрище на морето да върне заменени гори в състава на Държавния горски фонд.