България ще купи от чужбина софтуер, за да въведе остойностяването на болничните услуги по диагностично свързани групи, а не по клинични пътеки, както е сега. Това заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов в предаването "Седмицата" по радио "Дарик".
Той прогнозира, че новият модел на остойностяване на лечението може да тръгне от началото на 2012 г.
По думите му, покупката на готово решение от чужбина е необходима, защото в страната "има лобизъм и диагностично-свързаните групи също могат да бъдат изкривени", както сега се изкривяват пътеките. Министърът подчерта, че това е по-справедливият начин за остойностяване на лечението, защото не зависи от размера на финансирането.
Доплащането за здравни услуги първо трябва да се въведе в извънболничната помощ, защото пациентът е най-добрият контрольор, каза Константинов. Той прогнозира, че доплащането ще е неголямо като сума и ще е посилно дори за хората с ниски доходи. То ще се въведе от 1 януари 2011 г., ако няма голяма обществена съпротива, каза министърът. Той смята, че хората биха приели по-лесно доплащането, отколкото намаление на пакета услуги, до който да имат достъп.
При тази схема вече няма да е необходимо пациентът да получава направление от личния лекар, за да се обърне към специалист. Доплащането обаче ще дисциплинира пациентите да търсят медицинска помощ само ако действително имат нужда.
В болничната помощ министърът предвижда приоритетно финансиране на структуроопределящите болници, които да имат достатъчно персонал и модерна апаратура. Пациентите ще бъдат информирани предварително кои са тези болници, а останалите е продължат да съществуват, но там също ще се въведе доплащане.
Новият министър се изказа против конкуренцията между Националната здравноосигурителна каса и частните здравни фондове, каквато предвиждаше предизборната програма на ГЕРБ. "Това е принципен въпрос. Не виждам нищо лошо в частните фондове, но със сегашните финанси и бъркотия, ако задължим хората да се осигурват във втория стълб, това няма да допринесе до подобряване на ситуацията", каза Константинов. По думите му именно псевдоконкуренцията в здравеопазването - с прекалено големия брой болници и изкривяванията, ни е довела до тук, а "свободният пазар в медицината не е хубаво нещо".
източник: dnevnik.bg