С нетипично за германец закъснение канцлерът Ангела Меркел пристигна с около 20 минути по-късно за последната си публична изява в България - лекция пред представители на бизнеса от нейната родина. Тя беше в рамките на германо-български форум.
Преди да вземе думата, Меркел беше приветствана от министър-председателя Бойко Борисов, който се обърна към нея с титлите, които тя получи по време на няколкочасовия си престой в страната. "Уважаема госпожо канцлер, носител на орден "Стара планина", доктор хонорис кауза на Русенския университет", изреди премиерът, а думите му предизвикаха усмивки сред присъстващите.
След кратката реч на Борисов, в която той посочи като положителни факти големия дял на вноса и износа от и за Германия, последва и лекцията на Меркел. В нея тя обърна внимание на основните проблеми пред германския бизнес в страната и заяви, че Германия е готова да помага за решаването им със съвети и опит.
"Положително е, че Германия има водещо място в икономиката на България, но като погледнем инвестициите, има още много какво да се направи. Усилията за реформи на Борисов са в правилната посока, особено в борбата с корупцията, но има още много какво да се направи. Имате дълъг списък от реформи в социалната и правната система", каза Меркел пред представителите на германските компании и пред почти целия Министерски съвет. Канцлерът предупреди, че последиците от прехода за икономиката на България ще бъдат преодолени едва през 2014 г., когато се очаквало да се достигнат показателите на икономиката от преди промените. За гражданите на България това означава, че имат дълъг и труден път пред себе си, който да ги доведе до работещи пазарни механизми, добави тя.
Меркел заяви, че правителството трябва да осигурява стабилна икономическа среда и да не живее със заеми, за да привлича инвестиции и да направи страната солиден икономически партньор. "Моята молба към кабинета е да окуражи германските предприятия и да осигурят надеждността, необходима за икономическия климат", каза още канцлерът. Най-много време обаче Меркел отдели на въпросите с образованието и призова те да бъдат решени бързо. "Чувам, че тук то е прекалено теоретично и няма връзка с модерната икономика", заяви германският канцлер. Тя посъветва образованието да бъде пренесено повече в предприятията, а теорията да бъде допълнение към него и добави, че такава е системата в Германия.
Основна тема в лекцията на Меркел беше темата за енергетиката. Според нея правителството трябва да подготви план за развитието на тази сфера, като има предвид и енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Меркел добави, че единният пазар на Европейския съюз, включително и в областта на енергетиката, е шансът на организацията да устои на натиска на останалите големи икономики като Китай. "Искаме да направим единен енергиен пазара, а в същото време България все още води вътрешна дискусия по въпроса - да продава ли енергия, да не продава ли", каза Меркел.
В лекцията си Меркел отново засегна, макар и с едно изречение, въпросът за присъединяването на България към Шенген. "Това ще е положителна стъпка и предлагаме нашата подкрепа", каза тя. От трибуната на бизнес форума тя успокои, че Еврозоната ще се разширява и "България ще бъде приета в нея, когато изпълни всички изисквания".
източник: dnevnik.bg