Във вторник и сряда НАП, съвместно с Авиоотряд 28, ще направи видеозаписи от въздуха на луксозни имоти по Черноморието.
До момента набелязаните за проверки имоти от НАП в София, Пловдив, околностите на двата града, както и къщите около язовир Ивайловград, са над 200. Само на 30 от тях е изяснена собствеността.
НАП ще извърши проверка на фирмите или гражданите, които притежават имотите, след като бъдат открити техните собственици, посочват от агенцията.
По първоначални данни на НАП в над 70 процента от случаите най-скъпите имоти в страната са собственост на фирми, а не на физически лица. Това е така, за да могат всички разходи за построяването и текущата им поддръжка, включително режийните разноски, да бъдат за сметка на корпоративните печалби.
Повечето фирми са ползвали ДДС кредит при строителството на имотите, който ще трябва да върнат в бюджета, ако се докаже, че къщите се използват за жилищни нужди, а не за фирмени цели.
Друга група нарушения, които подозират данъчните, е несъответствие на имуществото с официално обявените доходи на физическите лица.
По предварителни данни на НАП има формални собственици на луксозни къщи, чиито официални доходи са в размер на минималния осигурителен доход.
Съществуват и множество луксозни имоти, които се използват, но нямат валидно разрешение за ползване и изобщо не са декларирани пред общината.
Освен преките ползи за фиска от укрити ДДС, данък печалба и подоходни данъци, виждам и огромен потенциал за общинските бюджети, защото голяма част от тези имоти не са декларирани в общините, посочва изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
Време е да ограничим превърналото се в национален спорт в последните 20 години масово укриване на данъци, добавя той.
Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до осем години за укриване на данъци в особено големи размери и конфискация на част или цялото имущество, включително на луксозните имоти, ако вината на собствениците се докаже в съда, пише в съобщението.