В ЕС най-много антидепресанти вземат португалците, а най-малко - германците, гърците и българите, става ясно от най-новото изследване на присихичното здраве на Европейската комисия, предаде ДПА.
Изследването Евробарометър сочи, че през последните 12 месеца 15 на сто от португалците са посягали към лекарствата, за да подобрят настроението си, двойно повече от средния показател за ЕС, който е 7 на сто. Най-малко е потреблението на антидепресанти сред германците и гърците (3 процента), а също така сред българите (4 на сто).
Най-честата причина за вземане на антидепресанти са депресиите и състоянията на тревожност. По-често към този вид лекарства посягат жените, безработните, хората с ниски доходи, тези, които живеят сами и хора, търсили професионална помощ за своите психологически или емоционални проблеми, казват авторите на изследването, извършено през февруари-март 2010 г.
Проучването показва и разлики в усещането за щастие между богатите северни страни в Европа, където е нисък процентът на употреба на антидепресанти, и по-бедните страни от Южна, Централна и Източна Европа, където участвалите в проучването са били доста по-мрачни и унили.
В Швеция 90 на сто от анкетираните са заявили, че "никога" или "рядко" се чувстват толкова зле, че нищо да не може да ги ободри и да подобри настроението им. В Гърция и Румъния обаче този процент спада на 56, а в Литва и Италия - на 57. Изглежда тези страни са с най-негативно настроено население.
В Португалия, въпреки големия процент на хора, употребяващи антидепресанти, процентът на тези, които "никога" или "рядко" изпадат в униние е 73, съвсем близо до средния за ЕС, който е 74. БТА
източник: actualno.com