Има значим американски инвеститор, който проявява интерес да подкрепи дейностите, свързани с обработката на ядрено гориво. Това съобщи американският посланик Джеймс Уорлик пред журналисти. Изявлението му беше в отговор на въпрос дали споменатия от премиера Бойко Борисов преди седмица тайнствен инвеститор в България е американска компания, която иска да преработва ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй".
Уорлик уточни, че представители на американския инвеститор вече са били тук и са провели предварителни разговори по темата, но не даде повече информация за намеренията им.
По информация на електронното издание "Медиапул" става въпрос за американската компания "Холтек". Дружеството е представило технология за временно съхранение до 100 години на обработено ядрено гориво от блокове с реактори ВВЕР-1000 по сух способ, но не е разглеждана възможността за преработка на ядреното гориво, съобщава изданието, цитирайки източници от АЕЦ "Козлодуй".
В момента ядреното гориво от атомната централа се извозва в Русия.
"Темата за отработеното ядрено гориво е изключително важна за България", каза още посланикът. По думите му е важно не само да се генерира ядрена енергия, но и да се знае много ясно какво се прави с отработеното гориво. "САЩ имат най-напредналите и модерни технологии, свързани с третиране на отработено ядрено гориво и фирмите, работещи в тази област, с удоволствие биха се конкурирали с други фирми по света", посочи Уорлик.
Ден след визитата на германския канцлер Ангела Меркел Уорлик обърна внимание на изказването й, че пред България има опции за развитие на енергийни проекти от възобновяеми източници. "Искам да укоража България да продължи в тази насока", каза посланикът. Той напомни още, че американската компания AES е готова да изгради соларен парк край Силитра с мощност 80 МВ, ако бъде хармонизирано законодателството за алтернативна енергия с европейското.
"Ако тези промени не са налице, те имат възможност да търсят други държави за проекта си.Това би било жалко за България", каза още той. В отговор на журналистически въпроси посланикът съобщи, че освен американската "Шеврон", и други компании проявяват интерес към търсенето на шистов газ в Северна България, но те също разглеждали и опциите в други страни като съседна Румъния и Полша.
Американският посланик коментира още, че подписването на споразумения за изграждането на интерконекторни връзки с Турция и Гърция са от изключително значение за България. Той обаче напомни, че още години напред България ще е зависимо основно от руските доставки, заради което е и добре да поддържа добри отношения с Москва. "Русия е надежден доставчик на ресурси не само за България, но и за останалите страни", допълни още той.
източник: dnevnik.bg