Есен (септември-октомври-ноември):
Относително топла или със средни сезонни температури и сезонни количества валеж близки до нормалните.
Септември: По предварителна оценка септември е с температури близки до нормалните или повисоки. Валежите са около нормалните в широки граници.
Октомври: Относително топъл или с температури и валежи близки до нормалните.
Може да се очаква относително топло и сухо време през последното десетдневие.
Ноември: С температури и валежи близки до нормалните.
Зима (декември-януари-февруари):
Относително студена и мокра (снежна) или с валежи и температури близки до нормалните
При изработването на сезонната прогноза за зимата се използват продукти от числени атмосферни модели на водещи метеорологични центрове, изброени подолу.
Освен това се използва прогнозата на Британската метеорологична служба за фазата на СеверноАтлантическата осцилация (NAO). Тя има успеваемост 67% за прогноза на знака на отклонението на NAO за зимния сезон. Базира се на връзка между разпределението на температурата на повърхностните води в Северния Атлантик в предходни месеци преди съответния зимен сезон и фазата на NAO за него. За зимен сезон 2009/10 тази прогноза се оказа неуспешна. Зимата в Западна Европа беше неочаквано студена и снежна. Фазата на NAO има връзка с времето в
България през зимата. Теоретично може да се очаква при отрицателен NAO зимата да е относително студена или мокра в 75% от случаите и относително топла или суха в 25%, а при положителен NAO – да е относително топла или суха в 75% от случаите и относително студена или мокра в 25%. За зима 2010/11 Британската метеорологична служба прогнозира индекс NAO 1.54± 1.0. За специалната прогноза за зимен сезон се използват също прогнозите на водещите метеорологични центрове за фазата на Ел Ниньо/Ла Ниня (Южна осцилация ENSO). Има слаба и непряка връзка между характера на зимния сезон в България и ENSO. Зимите с Ел Ниньо са поскоро мокри и меки, а зимите с Ла Ниня са поскоро студени и сухи. В момента се развива фаза Ла Ниня и се очаква тя да се задържи до предстоящия зимен сезон.
Илиян Господинов
Национален институт по метеоролигия и хидролигия