От няколко месеца насам имаме относително стабилизиране на търговията.
Това показват данните на националната статистика. Новината е добра, защото през последните две години всеки месец имаше спад в търговията на дребно и на месечна, и на годишна база.
Сега нещата се промениха и това може да се приеме като някакъв знак, че достигаме дъното и при благоприятно стечение ще се оттласнем и растежът може да започне по-бързо. Но има няколко фактора, които трябва да се имат предвид. На първо място освен ръст на търговията на дребно трябва да има ръст и на заетостта, т. е. да се откриват повече нови работни места Зависи обаче дали ще можем да привлечем нови инвестиции - наши и чужди.
Освен да осигурят работни места, те трябва да обновят и техниката, да докарат нови машини и технологии.
Засега обаче няма никакви индикации това да се случи. Най-важното е да направим така, че да последваме примера на Естония и да върнем чуждите инвестиции у нас. Затова според мен ГЕРБ трябва да затегне партийната дисциплина и всеки представител на партията и на изпълнителната власт да повтаря постоянно, че България повеченяма да има свръхдефицит и като сме казали веднъж нещо, ще го изпълним. Министрите трябва да престанат да хленчат постоянно за пари, а да почнат да правят икономии Не може правителството да одобри бюджет 2011 и на следващия ден половината членове на кабинета да се оплакват по медиите как не им стигат парите.
Тази липса на партийна дисциплина удря директно самия кабинет. Няма как да се има доверие в едно правителство, след като половината министри се изказват срещу собствения си бюджет. Това, което стабилизира икономиката в България и вкарва свежи пари, е износът, защото вътрешният пазар все още е силно стагниран. Ако не изнасяхме, безработицата щеше да бъде многократно по-висока и щяхме да заприличаме на Испания с незаетост над 25%.
Но сам по себе си износът не може да реши всички проблеми и има нужда от инвестиционни протекции, въпреки че ще бъде основен двигател на съживяването.
От друга страна, несигурността, която съществува при данъчното облагане и исканията на синдикатите за 3% вдигане на осигуровките още от началото на следващата година означава, че дори и тези положителни тенденции, които наблюдаваме - спиране на спада и може би начало на растеж вероятно ще бъдат ударени, защото увеличаването на данъчната и осигурителната тежест ще отреже от разполагаемите доходи на хората.
Това трябва да се има предвид - че изземането на средства от пазара на труда ще удари директно възстановяването на индустрията, която работи за вътрешния пазар. Другото важно нещо е как ще протече този зимен туристически сезон. Летният беше сравнително успешен, но не знаем дали това беше еднократно или ще продължи. При тези условности аз съм предпазлив оптимист по отношение данните за търговията. Те наистина вървят в правилната посока, но трябва да се изчака още няколко месеца - дали ще има растеж или добрите резултати ще бъдат удавени от безработицата, недостатъчните инвестиции и постоянното говорене за вдигане на данъци и осигуровки. Това пък от своя страна спира работодателите да вдигат заплатите и да наемат нови работници.
Георги Ангелов, Отворено
общество, за Стандарт