Венецианската комисия одобри закона за конфискацията, но изчаква със спецсъда
2010-10-17 11:37:52
Европейската комисия за демокрация чрез право, известна като Венецианската комисия, засега отказва да се произнесе по поправките в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с които се създава специализиран наказателен съд.
"Решението по този въпрос беше отложено, защото докладчиците смятат, че са необходими повече информация и обсъждане за някои интерпретации на закона", съобщи пред "Дарик" секретарят на комисията Томас Меркерт.
Органът, които следи за спазването на човешките права на законодателно ниво,ще излезе със становище за спецсъда през декември. Двата проекта вече бяха одобрени на първо четене от парламента.
Комисията обаче е одобрила проектозакона за отнемане на незаконно придобитото имущество. В продължение на година тя излезе с три становища по него и серия от критики. Това наложи преработването на текстовете. Според Меркерт последният вариант е "професионално разработен и е оръжие за борба с организираната престъпност и корупцията".
Правозащитници обаче откриха серия от опасни текстове, които дават голяма репресивна власт на комисията, известна като "Кушлев", която прави проверките за съответствие между доходи и имущество.
Проектът предвижда, че за да се конфискува нечие имуществоще е достатъчно да бъде повдигнато обвинение за група престъпления, а няма да се чака постановяване на окончателна присъда, както изисква сега законът.
Проверките ще се правят от комисията "Кушлев". Тя ще може да иска от съда блокиране и в последствие отнемане на имущество и за хора, които са санкционирани за митническо нарушение и такова по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Процедура ще започва и за всяко лице, заемащо публична длъжност, което не подаде декларация пред Сметната палата. Условие е да се установи разминаване между доходите и имуществото им с поне 60 хил. лв.
Според правозащитници изключително опасно е правомощието на комисията "Кушлев" да започва проверка на гражданин по сигнал, тъй като това не изисква дори повдигане на обвинение. След като получи такъв сигнал, но не и анонимен, тя ще праща данните на МВР, ДАНС, прокуратурата и НАП. Така според адвокати може да се изфабрикува обвинение, само за да се пристъпи към конфискация на нечие имущество.
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...