Близо 60% от 2.4 млн. души, които работят в България, са продавачи, снабдители, шофьори, сервитьори, бармани, охранители. Това показа проучване на Българската стопанска камара (БСК), в което са използвани данни от Националния статистически институт, Евростат, ЮНЕСКО, Националния осигурителен институт за периода 2005-2009 г.
Според изследването неквалифицираните работници се увеличават в последните години, като най-голям е скокът при охранителите и продавачите. В същото време хората, които произвеждат (оператори на машини, техници, монтажисти, приложни специалисти), намаляват. Общо те са под 39%. Така мнозинството заети не движат икономиката напред, а и са неефективни, сочи анализът на БСК.
Проучването показва, че административният персонал също се увеличава както в частния, така и в държавния сектор. "Държавното управление е единствената сфера, в която през 2009 г. има запазване и дори нарастване на назначените спрямо предишната година. Независимо от това, че се провежда някаква административна реформа.
Докато през 2008 г. отрасълът с най-много заети е бил строителството, през 2009 г. това е държавното управление", обясни Людмила Векова от БСК, ръководител на екипа, разработил анализа. Според нея в резултат на кризата има известно "подобряване на професионално-квалификационната структура на заетите", защото при съкращенията на персонал винаги се започва от най-нискоквалифицираните и необразовани служители.
"В България преобладават професиите, които изискват по-ниско образователно ниво и подготовка. Тези хора са неефективни", твърди Векова.
България се отдалечава от средното ниво в Европа и по брой на заетите, които има висше образование, показват данни на Евростат, цитирани в доклада. Всеки четвърти работещ е завършил университет.
източник: dnevnik.bg