Арабин, живял преди седем века, ще бъде един от козовете на страната ни, с който ще защитаваме ракията като традиционна българска напитка. Това каза шефът на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) Красимир Коев, предаде АСН.
Хроникьорът Ал-Идрис споменава още през ХIV век, че негови съграждани - арабски търговци, пренесли медни казани за дестилирани напитки. Те ги продавали по панаирите из българските земи. Първоначално продуктът, който се получавал, се ползвал като лекарство - за упойка, дезинфекция и разтривки. А по-късно започнал да се ползва и като напитка, пише в хрониките на Ал-Идрис.
Това ще е един от аргументите, с които ще се опитаме да докажем, че ракията наистина е традиционен български продукт, каза Коев. Той обясни, че нашата задача няма да е да доказваме, че само българите правят ракия, а че тя е залегнала дълбоко в родната култура от много години насам.
Другите ни аргументи ще са европейски газети, довери Коев. Статии за родната ракия имало още от 1875 г. в чуждите вестници. През 1894 г. пък именно в Брюксел журито на изложението за вина отбелязало, че на българския щанд имало уникална вкусна винена напитка. По думите им тя напомняла на вкус вермута, но била доста по-силна.
Всички аргументи в подкрепа на тезата, че ракията е традиционна българска напитка, събрани от три държавни ведомства - икономическото, финансовото министерство и ИАЛВ, ще бъдат обсъдени на специално заседание днес. След него ще бъде оформен официалният документ, с който ще поискаме намаляване на акциза върху гроздовата ракия с 50%, както се полага на всички традиционни напитки в Евросъюза.