Бразилия и България се различават. България е малка източноевропейска нация с население от 7.2 млн. Бразилия от друга страна е петата по големина страна в света и население от 190 млн. Двустранната търговия достига връхна точка през 2008 г. в размер на 280 млн. долара. България е изнесла за Бразилия стоки на стойност 40 млн. долара и е внесла от Бразилия товари за 171 млн. долара.
Въпреки това, българите внимателно следят президентските избори в Бразилия заради един от претендентите - кандидатът на Партия на трудещите се Дилма Русеф, чийто баща е българин (Петър Русев, сменил името си след преселването си в Бразилия), съобщава електронното издание "Бразилмаг".
Интересът е толкова голям, че посланик Пауло Воловски казва, че е изгубил бройката на интервютата, дадени за радия и телевизии относно Дилма Русеф.
"Всички са много любопитни за Бразилия и кандидатката. За българите няма съмнение, че тя е българка", казва той, обяснявайки, че национална черта е да се поддържа връзка с роднини, които са напуснали страната, дори и когато вече са изгубили контакти и не говорят езика, какъвто е и случая с Дилма.
Дилма Русеф се бори за необходимите й гласове на втория тур на изборите, който ще се състои на 31 октомври, пише "Кувейт таймс".
Може би е заради слабата й вяра в бог или миналото й на марксистка партизанка, може би заради чувството, че е чужденка, което оставя българската й фамилия и объркващите лекции на технически теми. Причините са свързани по-малко с политиката и повече с недоверието, подхранвано от седмици на негативна кампания.
Съмненията на бразилците, подкладени от скорошния корупционен скандал и въпросите за мнението на Русеф по социални проблеми като аборта, отвориха път на опонента й Жозе Серра, който изгради образ на безопасната и скромна алтернатива.
На първия тур на изборите на Русеф не й достигна съвсем малко за абсолютно мнозинство, като успя да привлече 47% от гласовете срещу 33% за Серра. Въпреки широко споделяните очаквания за победа на Дилма Русеф, с времето разликата между двамата кандидати се стопява, като според последните проучвания тя е между 4 и 7 процента.