Членовете на Европейския парламент скоро ще гласуват спорното предложение за удължаване на майчинството на 20 седмици при пълно заплащане и да го направят задължително за ЕС. Но британските бизнес лидери и консерваторите евродепутати лобират против предложението. Европейската комисия по-рано препоръча удължаването да е до 18 седмици.
Според една от оценките, 20-седмичното предложение може да струва на бизнеса във Великобритания допълнителните 2.5 млрд. евро на година.
Европейски компании, членове на асоциацията Businesseurope, също се обявиха против идеята отпускът за отглеждане на малко дете в Европа да се удължи. Работодателите призоваха депутатите да отхвърлят това решение и се аргументираха с огромните разходи, които би наложило то. По техни изчисления по-дългото майчинство би струвало допълнително над 6 млрд. евро годишно.
В момента минималния срок на майчинството в ЕС е 14 седмици, припомня Би Би Си. В много страни той е по-дълъг (във Франция например е 16 седмици), но заплащането му силно се различава в отделните държави. Евродепутатите взеха решението си на първо четене. Сега предстоят тежки преговори с правителствата на 27-те, много от които - като Франция, Германия и Великобритания - вече открито обявиха несъгласието си предложенията, внесени в ЕП. Мнозина евродепутати, които подкрепят подобряване на условията по отпуските по майчинство и бащинство в Европа дойдоха да гласуват с розови и сини балони с изрисувано лице на усмихнато бебе.
Евродепутатите поискаха и страните членки, в които още няма отпуск по бащинство, да признаят този отпуск, който да е поне две седмици без прекъсване и да се заплаща като този по майчинство.
Повелите кампанията за удължаване срока на майчинството – евродепутатите Едит Естела (Португалия) и Антония Първанова (България) – се аргументират, че по-добрия баланс професионалния и личния живот за жените ще насърчи повече от тях да останат на работа.