Две трети от жените са концентрирани на нивото на минималната работна заплата. Това каза директорът на Център за изследвания и политики при жените Таня Кметова при откриването на двудневна академична конференция „, която се провежда в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), предаде агенция Фокус.
Кметова посочи, че затова в нашата страна по данни на националната статистика в здравеопазването разликата в заплащането между мъжете и жените е над 28%. Тя обясни, че пак според данни на статистиката регистрираните като безработни по семейни или лични причини са около три пъти повече жени. Тези, които са се отказали да търсят работа и са посочили лични и семейни причини са около пет пъти повече или общо 300 000 жени не присъстват на пазара на труда, а от тях има сериозен процент висшистки.
„Проблемът на съвместяване на семейния и професионалния живот, макар и нова тема, вече набира скорост за осмисляне, анализиране и предлагане на политики в тази област”, посочи Кметова. Сред основните насоки на политиките за намаляване на различията в заетостта между половете е намаляване на различията в заплащането.
Проф. Катя Владимирова от УНСС посочи, че в държавната администрация намаляват разликите между мъжете и жените по заетост и жените са с по-ниски работни заплати от 30% до 12%. Тя каза още, че страната ни е на 50 позиция от 134 държави в класация за мястото на държавите по решаване на проблема с половете, как държавата разпределя ресурсите за създаване на равни възможности между жените и мъжете. При нас рейтингът е паднал с 12 позиции в сравнение с 2009 година, когато страната ни е била на 38 място. Според тази класация страната ни е следПанама, Куба, Монголия, Намибия, Мозамбик, Еквадор, Шриланка, Македония.