Депресията от икономическата криза ще продължи по-дълго, отколкото сме очаквали - това каза пред журналисти днес председателят на Управителния съвет на "Уникредит Булбанк" Левон Хампарцумян.
Според него страната ни е отлепила от дъното на кризата, но е изпаднала в икономическа депресия.
Хампарцумян уточни, че общо казано това означава подтиснато потребление и подтиснати инвестиции, което се случва след всяка криза и по време на всяка криза.
Първите сигнали за съживяване идват от индустриите, ориентирани към износ, посочи той.
Малките спадове от цените на горивата и енергията биха могли да се компенсират от една добра реколта наесен и добри приходи от туризма, смята банкерът.
Ако обаче не се организираме, не събудим предприемчивостта си и не намалим публичните разходи, депресията може да продължи много дълго, посочи Левон Хампарцумян. Това състояние не е психологическо, а чисто материално, каза още той.
Сега сме в чистилището, което е тази депресия. Въпросът е да стоим малко в чистилището и да започнем отново да растем, което би върнало повече възможности за бизнеса и повече оптимизъм в българския потребител, коментира банкерът.
Попитан дали може де се очакват фалити на предприятия заради енергийния шок, Хампарцумян каза, че това може да бъдат само тези с много висока енергийна интензивност.
Препоръката на банкера в тази ситуация е икономиката да се ориентира към енергийно ефективните източници.
Размерът на лошите кредити все още не е тревожен,
смята Хампарцумян. Той бе помолен да коментира данни на БНБ от последните дни, според които необслужваните заеми са се увеличили с около 15% през май спрямо същия месец на миналата година.
Ако икономиката продължи да върви надолу или започне една по-продължителна стагнация, има риск да стигнем и по-високи нива на лошите кредити, смята банкерът. Според него обаче има и шанс тези кредити да бъдат предоговаряни и обслужвани наново.
"Почти няма кредити, които да са без нищо от другата страна", коментира Хампарцумян. По думите му от тази гледна точка проблемът е контролируем.
В случая това, което трябва да правим, е не да се тревожим, а да мобилизираме предприемчивостта и необходимите реформи в публичния и частния сектор, така че нашата икономика да започне отново да расте и да бъде конкурентноспособна спрямо останалите икономики в света, коментира банкерът.
Що се отнася до намаляване на кредитирането, то зависи от степента на търсенето. В момента, в който икономиката ни започне да се развива нагоре, то и търсенето ще се повиши, посочи още той.
Помолен да прогнозира пазара на недвижими имоти, Хампарцумян посочи, че този пазар леко се съживява.