Болниците, които са на час, час и половина път от друго по-голямо здравно заведение, ще останат. Това заяви здравният министър Стефан Константинов пред Нова тв тази вечер. Той бе категоричен, че лечебниците у нас са много, но те трябва да са разпределени равномерно в страната, предаде АСН.
Преценката по критерии, които те трябвало да изпълнят, не била ефективна, защото някои от клиниките, за да покрият условията, взеликредити и купили апаратура, която сега няма кой да обслужва.
Според Константинов здравните заведения трябва да се преценяват не само по база, но и по компетентност. Министърът допълни, че страната ни е твърде бедна, за да поддържа солидарния модел на здравеопазване. Той заяви, че е "за" пациентите да си доплащат, но при ясни правила и тарифа.
През двете седмици, откакто станах министър, се занимавах основно с бюджета, каза още Константинов. Той послушал съвета на един от предшествениците си - Божидар Нанев, да оправи първо средствата за догодина, защото ако няма пари, нищо не може да направи.
Борих се за всеки милион, коментира шефът на здравното ведомство. Константинов потвърди, че 340 млн. лева ще бъдат прехвърлени към МЗ, за да се плащат с тях скъпи лекарства и медицински процедури.
В бюджета ще има средства и за закупуване на линейки, които да обслужват отдалечените медицински заведения, допълни Константинов. По думите му реформа се прави по-ефективно по време на криза, тъй като хората били по-склонни да търсят нови решения.
Специализанти по медицина, които не отидат да работят по разпределение у нас, а заминат за ЕС, ще връщат парите, вложени от държавата, но само това, което е вложено от държавата, обясни здравният министър. Сега те са задължени да отчетат сумата в трикратен размер.