Противно на обявената официално вчеранова схема за управление на активите на професионалните пенсионни фондове, министърът на финансите Симеон Дянков обяви, че все още очаква фондовете да обявят дали са водили добра инвестиционна политика и могат да осигурят нормални месечни издръжки на хората, които имат право на ранна пенсия.
Социалният министър Тотю Младенов и управителят на НОИ Христина Митрева представиха вчера поправки в Кодекса за социално осигуряване (КСО), според които от 1 януари 2011 г. вноските за работещите първа и втора категория труд ще се правят в нов фонд "Ранно пенсиониране" в НОИ, а не в професионалните фондове, както беше от 2000 г. досега. От догодина оттам ще се плащат ранните пенсии, докато работниците навършат общата пенсионна възраст. Очаква се първите да бъдат преведени през март.
Днес Надзорният съвет на НОИ заседава, за да обсъди тъкмо тези промени. Финансовият министър Симеон Дянков обаче обяви в интервю за Би Ти Ви, че ако частните фондове започнат да плащат от 1 януари добри пенсии и ако са водели добра инвестиционна политика, средствата, натрупани в тях няма да бъдат дадени на управление на НОИ. Но ако това не е така, на нас ни трябва нова политика и нов титуляр на сметката, който да я управлява, обясни Дянков.
Според финансовият министър премиерът и правителството взимат правилно и смело решение, за да не се отлага повече във времето реформата в пенсионната система. На въпрос дали въпросното решение правилно се сравнява с национализация и е типично за ляво управление, Дянков отговори, че има два много прости критерия да се определи дали едно правителство води дясна политика - ниски данъци и ниско преразпределение. И двете са факт в България, защото ние сме с най-ниски данъци в Европа, а преразпределението на държавата за следващата година ще е около 35%, което е по-ниско включително и от това по времето на Иван Костов, обясни финансовият министър. Това е най-дясното правителство от поне 15 години насам, смята вицепремиерът.
Дянков даде пример за начина, по който разпределя разходите в бюджета. Например вчера около 22-22.30 ч., може би в полувремето на мача "Литекс" - "Левски", премиерът му се обадил и го попитал дали може да се намерят няколко милиона за малък път между Шумен и Варна, за да се подобри движението към Шумен. Преди това Борисов говорил с министър Плевнелиев. Казах му, че ще говоря с Росен и днес ще работим заедно за това, обясни Дянков. От време на време се намират допълнителни пари, допълни той и направи уговорката, че "тази енергия, която я има премиерът, на мен всъщност ми допада, на мен ми харесва неговата решителност". Защото ако я нямаше, нямаше да има повече магистрали, повече детски градини, смята финансовият министър.
Тук съм, продължавам да работя и имам признанието на външните кредитни агенции, обяви по повод исканията за оставката му Симеон Дянков. Според него всички финансови министри са непопулярни, особено по време на криза. За него обаче е важно фискалната система да се държи и даже се подобрява. Има още много работа, за да стане идеално положението и хората да усетят подобрение, но фискалната стабилност е факт, успяхме да минем през кризата, смята Дянков. Тъкмо затова според него държавата държи ниски данъците, за да може икономиката да върви нагоре.
източник: dnevnik.bg