България е засегната от морското пиратство, доколкото e снабдител на световния пазар с кадри. Това каза кап. Димитър Димитров, председател на Българската асоциация на морските капитани, предаде Фокус.
По думите му - не по-малко от 40 000 българи плават за корабособственици от цял свят - за германски, английски, израелски и др.
В този смисъл ние сме най-потърпевши, защото сме на предната линия на този фронт. Пиратството е проблем за морската общност, за участниците в превозите на море, каза той.
По думите на кап. Димитров – проблемът не ескалира, но не намира и решение със сегашните средства и методи на международните организации, защото може да бъде решен само под егидата на Организацията на обединените нации.
Проблемът е в няколко направления. От една страна - липсата на държавност в Сомалия, което позволява такива хора, които искат да правят пари от пиратство, да го правят там. На следващо място, все още недостатъчното присъствие в района, където се извършват тези пиратски нападения. Когато са възниквали проблеми в определени точки на света, ООН, Съветът за сигурност, НАТО въобще силните в света пращат свои военни подразделения и решават проблема в Афганистан, Ирак и т.н. Тук явно не са изпратени достатъчно военни сили и проблемът не се разрешава, каза той.
Според кап. Димитров в Нигерия големите нефтени компании по един или друг начин са успели да ограничат действията на пиратите.
За нас като хора, които са непосредствено потърпевши, това е голям проблем, включително психологически. Има хора, които изобщо не искат да плават в този район. Те са много малко, защото когато се качиш на един кораб, той винаги може да мине през този район.
По думите му - почти всички договори се сключват така, че корабът се наема за цял свят, така че може в даден момент търговският интерес от Азия да го прати в Африка, в Америка и винаги е възможно да мине през този район.