Годината, от която ще расте стажът за пенсия, отново ще е тема на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Няколко дни, след като социалният министър Тотю Младенов обяви окончателните промени в Кодекса за социално осигуряване, според които стажът ще почне да расте от 2015 година, вчера министърът на финансите Симеон Дянков заяви, че стои твърдо зад идеята стажът за пенсиониране да започне да се увеличава още от 2011 г. с по шест месеца на година.
От своя страна тази седмица ръководителят на техническата мисия на МВФ за пенсионната реформа у нас Емануеле Балдачи посочи, че възрастта за пенсиониране в България е по-ниска от възрастта в други държави на ЕС и трябва незабавно да се увеличи.
Експертната мисия на фонда предлага увеличаване с шест месеца на година на стажа за пълна пенсия както за мъжете, така и за жените, от 2011 г.
Днес на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничеството министър Дянков вероятно ще защити идеята за вдигане на стажа още от догодина, заложена в първоначалния проект на Кодекса за социално осигуряване.
Досегашният вариант предлага необходимият стаж за пенсиониране в общата категория да започва да нараства от 2015 г. - с по четири месеца на година, като целта е до 2024 г. да достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете.
От 2015 г. започва с шест месеца на година да нараства необходимата възраст за пенсиониране на работещите при първа и втора категория труд.
Възрастта ще нараства до достигане на 55 години за жените и 58 години за мъжете при първа категория и 60 години за жените и 62 години за мъжете, работещи във втора категория.
През тази седмица заради недоволството на професионалните фондове и на бизнеса претърпя промяна и друга идея.
Правителството се отказа от намерението от първи януари догодина осигурителните вноски на работещите при първа и втора категория да се превеждат по сметката на новосъздаден фонд към НОИ "Ранно пенсиониране", като се прехвърлят натрупаните индивидуални партиди във фондовете към НОИ.